Z końcem sierpnia 2025r. wygasają umowy zawarte pomiędzy Miastem Białystok, a przedszkolami niepublicznymi, na mocy których placówki te otrzymywały dotacje i działały na takich zasadach jak przedszkole samorządowe. W związku z tym oraz zbliżającą się rekrutacją do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026, rodzice mogą zadeklarować chęć kontynuowania edukacji swego dziecka w przedszkolu samorządowym. Wszystko dlatego, że Miasto w zbliżającym się roku szkolnym będzie dysponować wystarczającą liczbą miejsc dla wszystkich dzieci zameldowanych w Białymstoku.
Które przedszkola objęte są zmianami?
31 sierpnia 2025 r. wygasają umowy między Miastem Białystok a następującymi przedszkolami niepublicznymi:
- Przedszkole Niepubliczne POZIOMKA
- Przedszkole „Świat Zucha”
- Niepubliczne Przedszkole Wesołe Krasnoludki
- Przedszkole Niepubliczne „Słoneczne Elfy”
- Prywatne Przedszkole Językowe Happy Kids
- Przedszkole Niepubliczne „Akademia Smyka”
- Niepubliczne Przedszkole „EUROPRYMUSEK”
- Przedszkole Niepubliczne ANIOŁKI
- Katolickie Przedszkole im. ks. Franciszka Blachnickiego
- Przedszkole Niepubliczne HAPPY Kids
Co się zmienia?
- Od 1 września 2025 r. finansowanie przedszkoli konkursowych zostanie dostosowane do standardowych zasad – dotacja na każde dziecko zostanie zmniejszona z 100% do 75% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli niepublicznych (zgodnie z art. 17 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych z 27 października 2017 r.).
- Miasto Białystok będzie mogło zapewnić miejsca wszystkim chętnym dzieciom w przedszkolach samorządowych.
Co mogą zrobić rodzice?
Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli konkursowych mogą:
- Złożyć deklarację o chęci kontynuowania edukacji przedszkolnej w przedszkolu samorządowym.
- Deklaracje należy złożyć do 3 marca 2025 r. w Departamencie Edukacji.
- Miasto Białystok w ciągu 7 dni wskaże przedszkole samorządowe najbliższe w odniesieniu do tego do którego chodziło dziecko.
- Rodzice będą mieli 7 dni na potwierdzenie skorzystania z przyznanego miejsca.
- Pozostać w dotychczasowym przedszkolu niepublicznym.
- Przedszkola te nadal będą funkcjonować, ale z niższą dotacją.
- Pozostać w dotychczasowym przedszkolu niepublicznym i wziąć udział w rekrutacji do innego przedszkola samorządowego lub niepublicznego.
Uwaga! W przypadku niezgłoszenia się w wyznaczonym terminie, miejsce w przedszkolu samorządowym przepada.
Miasto Białystok zobowiązało przedszkola konkursowe do przekazania rodzicom pełnej informacji na temat tych zmian. Dodatkowe szczegóły można uzyskać w Departamencie Edukacji oraz na stronie internetowej miasta.
Z czego wynikają zmiany?
- W 2021r. mając na uwadze brakującą liczbę miejsc w przedszkolach samorządowych, Miasto Białystok ogłosiło konkurs dla przedszkoli niepublicznych, w celu utworzenia 750 miejsc wychowania przedszkolnego;
- dzięki umowom zawartym od 1.09.2021 do 31.08.2025 r. przedszkola niepubliczne, zapewniają realizację wychowania przedszkolnego na analogicznych zasadach jak przedszkola samorządowe, w zamian otrzymując dotację na każde dziecko w wysokości nie 75 % – jak każde przedszkole niepubliczne, lecz 100 %;
- ogłoszenie konkursu dla przedszkoli niepublicznych jest sytuacją szczególną
i możliwą do zastosowania tylko wówczas, gdy gmina nie ma wystarczającej liczby miejsc w we własnych placówkach niezbędnych do zaspokojenia potrzeb wszystkich dzieci z Białegostoku; - z prognoz demograficznych wynika, że w rekrutacji na rok szkolny 2025/2026 Miasto Białystok będzie w stanie zapewnić miejsca wszystkim chętnym dzieciom w samorządowych jednostkach przedszkolnych (w 2021 liczba dzieci w wieku przedszkolnym w Białymstoku była o niemal 2000 dzieci większa niż w 2025).
Jeżeli po pierwszym etapie rekrutacji do przedszkoli okaże się, że miejsc w białostockich przedszkolach nie wystarczy dla wszystkich dzieci to wówczas konkursy dla przedszkoli niepublicznych będą ogłaszane.
Źródło: UM Białystok