Skrzyżowanie ulic Raginisa, Jaroszówka i Jutrzenki w Białymstoku ma nową nazwę. Rondo nie tylko upamiętnia św. św. Cyryla i Metodego, ale też przypomina o wspólnych korzeniach kulturowych i duchowych Europy Środkowo-Wschodniej.
Rondo łączące trzy ulice na osiedlu Jaroszówka oficjalnie otrzymało imię świętych Cyryla i Metodego – braci, którzy w IX wieku prowadzili działalność misyjną wśród ludów słowiańskich. Ich praca przyczyniła się nie tylko do rozwoju chrześcijaństwa w tej części Europy, ale także do powstania alfabetu głagolickiego i przetłumaczenia Pisma Świętego na język starosłowiański.
Z wnioskiem o nadanie tej nazwy wystąpiło Stowarzyszenie Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego. Nazwa pochodziła z wykazu miejskich propozycji, gotowych do wykorzystania w przestrzeni publicznej.
Rondo świętych Cyryla i Metodego
W uroczystości nadania nazwy wzięli udział przedstawiciele władz miasta i społeczności lokalnej. Obecni byli m.in. Jan Smyk przewodniczący Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego, pomysłodawca nadania nazwy Aleksy Mularczyk ze Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego świętych Cyryla i Metodego oraz radne miasta Białegostoku Anna Leonowicz i Ewa Tokajuk, które na co dzień angażują się w życie społeczności prawosławnej. W wydarzeniu uczestniczył także Marek Masalski, zastępca prezydenta Białegostoku.
– To nie tylko formalność, ale symboliczny gest. Nazewnictwo ulic, rond świadczy o charakterze miasta – powiedział Marek Masalski, zastępca prezydenta Białegostoku. – Święci Cyryl i Metody są patronami dialogu i jedności. Ich dziedzictwo to przypomnienie, że różnorodność jest naszą siłą.
Cyryl i Metody pozostają jednymi z najważniejszych postaci w historii duchowej i kulturowej regionu. Działali z szacunkiem do języka i zwyczajów lokalnych społeczności. Ich misja pokazuje, że duchowość i kultura mogą iść w parze z otwartością i dialogiem.
Białostockie rondo z ich imieniem nie tylko upamiętnia tych wyjątkowych braci, ale także podkreśla znaczenie wspólnej historii i wartości, które łączą mieszkańców miasta – niezależnie od wyznania czy pochodzenia.
Źródło: UM Białystok



