Serdecznie zapraszamy na imprezę Smaki Podlasia, która odbędzie się dnia 8 września 2024 r. od godziny 11.00 do 17.00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Smaki Podlasia to cykliczna impreza plenerowa organizowana rokrocznie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Pyszna i aromatyczna, ciesząca się dużym zainteresowaniem. Podczas tego festynu główną atrakcją są kulinaria. Można je kupować, degustować i uczyć się przyrządzać. W tym roku tematami wiodącymi są sery zagrodowe, podlaskie miody i napoje rzemieślnicze.
Pokazy kulinarne, sprzedaż produktów regionalnej kuchni, warsztaty, pokazy i konkurs na najsmaczniejszą potrawę to stałe punkty Smaków Podlasia, ale każda z tych imprez ma swój niepowtarzalny klimat i nieco inną tematykę. W tym roku stawiamy na sery, miody i napoje rzemieślnicze. Oprócz producentów wyspecjalizowanych w wytwarzaniu tych regionalnych przysmaków, w wydarzeniu wezmą udział koła gospodyń wiejskich, a osoby zainteresowane dobroczynnym działaniem ziół będą mogły wziąć udział w warsztatach ze specjalistką w tej dziedzinie Agnieszką Prymaką.
Smaki Podlasia w Wasilkowie
Jak co roku podczas „Smaków Podlasia” uruchomimy aparaturę na wystawie „Leśna bimbrownia”. Nie będziemy produkować ducha puszczy, to nielegalne, ale pokażemy jak powstaje zacier, a o tradycji bimbrowniczej opowie znany aktor – niezrównany Ryszard Doliński.
Ponieważ Smaki Podlasia zbiegają się w czasie z Europejskimi Dniami Dziedzictwa, do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy też Andrzeja Fiedoruka – autora wielu książek o tradycji kulinarnej Podlasia, który podzieli się swoimi zainteresowaniami z publicznością.
Kolejną atrakcją naszej ostatniej dużej imprezy plenerowej w tym roku będą Jesienne Targi Sztuki Ludowej Podlasia. Bezpośrednio od twórców można będzie kupić rzeźby ludowe, tkaniny dwuosnowowe, ceramikę z Czarnej Wsi Kościelnej, wyroby plecionkarskie, kowalskie i wiele innych pięknych przedmiotów.
Na żadnej z naszych dużych imprez plenerowych nie może zabraknąć muzyki. Tym razem na scenie wystąpią zespoły: „Dobre sobie”, „…kolej na Łapianki” oraz „Narwianie”.
Źródło: PMKL