Jaki kierunek studiów wybrać? To pytanie pojawiało się najczęściej podczas dzisiejszego (15.04) Dnia Otwartego Uniwersytetu w Białymstoku, który odbył się na kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Bardzo chętnie odpowiadały na nie osoby zgromadzone na stoisku Wydziału Prawa UwB.
Warto zaznaczyć, że uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał prof. dr hab. Mariusz Popławski – Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, a jednym z gości specjalnych, którzy zatrzymali się przy stoisku Wydziału Prawa był Wojewoda Podlaski – Jacek Brzozowski.
Nasi Ambasadorzy mówili o tym, jak wygląda na co dzień studiowanie na Wydziale Prawa. Opowiadali też o tym, na co mogą liczyć absolwenci poszczególnych kierunków. Nasz wydział to przecież nie tylko jednolite pięcioletnie magisterskie studia prawnicze, ale także możliwość kształcenia się na Administracji (I i II stopnia), Kryminologii (I i II stopnia), Kryminalistyce (II stopnia), Bezpieczeństwie i prawie (I i II stopnia) Prawie i podatkach w biznesie (I stopnia – wyłącznie w trybie niestacjonarnym) oraz Doradztwie podatkowym i administracji skarbowej (I stopnia – również tylko w trybie niestacjonarnym).
Szczególne wrażenie na zwiedzających zrobił fakt, jak wiele różnych zawodów można wykonywać po ukończeniu studiów, które znajdują się w naszej ofercie. To niewątpliwie skłoniło ich do jeszcze bardziej wnikliwego zapoznania się z poszczególnymi kierunkami, programami kształcenia oraz ofertą wydziału w zakresie praktyk zawodowych oraz zajęć praktycznych, które są realizowane przede wszystkim w oparciu o porozumienia podpisane z wieloma instytucjami publicznymi oraz podmiotami prywatnymi, takimi jak np. kancelarie adwokackie, radcowskie czy notarialne.
Stoisko Wydziału Prawa nieustannie tętniło życiem na Dniu Otwartym UwB
Dzień Otwarty obfitował w szereg różnych atrakcji. Jedną z nich były quizy przygotowane przez Koło Naukowe Prawa Europejskiego i Praw Człowieka przy wsparciu Centrum Dokumentacji Europejskiej w Białymstoku. Wiele osób obecnych na kampusie postanowiło zmierzyć się z przygotowanymi zagadkami oraz konkurencjami i dzięki temu otrzymać wydziałowe gadżety. Jedno z zadań polegało na tym, aby na podstawie kilku informacji odgadnąć nazwę opisywanego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, a następnie zaznaczyć go na mapie poprzez umiejscowienie poprawnej flagi we właściwym miejscu. W „kole fortuny” natomiast znalazło się aż siedem różnych kategorii, a w każdej z nich pytania dotyczące UE i jej historii.
Wiedzę na temat Unii Europejskiej upowszechnialiśmy poza tym na stoisku Europe Direct Podlaskie. Były na nim dostępne różne publikacje poświęcone tematyce europejskiej oraz inne interesujące materiały.
Liczne grono osób odwiedziło ponadto naszą wydziałową Bibliotekę Prawniczą. Jej pracownicy opowiadali o bogatym księgozbiorze oraz o niezwykle komfortowych warunkach pracy w tej jednostce. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że studenci Wydziału Prawa nie muszą poszukiwać literatury niezbędnej do przygotowywania różnych prezentacji, referatów, czy wreszcie nawet prac licencjackich i magisterskich w kilku rozrzuconych po całym mieście placówkach. Prawie wszystkie niezbędne pozycje mogą bowiem wypożyczyć nie opuszczając murów budynku przy ul. Mickiewicza 1. Pracownicy Biblioteki Prawniczej przygotowali ponadto całkiem sporo prezentów wydawniczych o tematyce związanej z różnymi gałęziami prawa.
Za bardzo udaną należy również uznać uniwersytecką grę terenową. By zdobyć punkty na stoisku Wydziału Prawa, trzeba było rozpoznać zawód prawniczy lub inny, który można wykonywać po ukończeniu nauki na jednym z naszych kierunków. Należało to uczynić w oparciu o krótki, aczkolwiek konkretny opis. Uczestnicy zabawy nie mieli z tym zadaniem większych trudności. Przy okazji mogli przecież liczyć na wskazówki i drobne podpowiedzi. Zazwyczaj bardzo szybko identyfikowali m.in. sędziego, prokuratora, adwokata, notariusza, radcę prawnego, komornika, rzecznika patentowego czy doradę podatkowego.
Przez cały czas trwania wydarzenia, praktycznie niekończąca się kolejka ustawiała się do stoiska daktyloskopijnego przygotowanego przez studentów z Koła Naukowego Prawa Karnego i Kryminologii. Każdy zainteresowany mógł otrzymać na pamiątkę odciski swoich linii papilarnych oraz materiał zabezpieczony na folii żelowej w oparciu o zasadę kontrastu, do którego powstania niezbędny był przede wszystkim jasny szary proszek, czyli argentorat. Studenci uwijali się jak mrówki, by wszyscy chętni mogli wziąć czynny udział w pokazie wybranych technik kryminalistycznych.
Studenci z Koła Naukowego Komparatystyki Prawniczej zaprezentowali zaś swoją dotychczasową działalność i przedstawili plany na kolejne miesiące, a nawet lata swojej działalności. Kilku potencjalnych studentów Wydziału Prawa zadeklarowało nawet chęć dołączenia do tej grupy, by prowadzić wspólne badania prawnoporównawcze.
Dzień Otwarty Uniwersytetu w Białymstoku przyczynił się niewątpliwie w dużym stopniu do tego, by absolwenci szkół ponadpodstawowych mogli jeszcze lepiej poznać ofertę edukacyjną największej uczelni w regionie, co w wielu przypadkach okazało się bardzo pomocne w dokonaniu wyboru kierunku studiów.
Źródło: WK / UWB




























