Urządzanie domu czy mieszkanie to niezwykle emocjonujący czas. Chcemy, by przestrzeń była idealnie skrojona pod nasze wymagania. Jednym z aspektów, o który należy zadbać, jest trójkąt roboczy w kuchni. Czym jest i czy warto o nim pamiętać – zapytaliśmy o to Katarzynę Choińską, architektkę wnętrz i właścicielkę studia Katrilo.
Trójkąt roboczy w kuchni – co to jest
Na początek warto wyjaśnić, czym jest owy trójkąt roboczy. Trójkąt roboczy odnosi się do ułożenia trzech głównych stref w naszej kuchni: lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Właśnie te obszary są najczęściej używane, dlatego też dobre ich rozplanowanie jest istotne. „Ułatwia nam to pracę w kuchni, sprawia, że poszczególne czynności są łatwiejsze i przyjemniejsze. Wszystkie niezbędne produkty mamy w zasięgu ręki poprawia to nasz komfort pracy.” – wyjaśnia pani Katarzyna.
Trójkąt roboczy w małej kuchni
Często właściciele niewielkich kuchni, zwłaszcza tych w blokach obawiają się, że nie są w stanie zaprojektować kuchni ładnej, wygodnej i praktycznej. Spytaliśmy panią Kasię, czy w niewielkich przestrzeniach również można zaplanować ergonomiczne rozwiązania. „Najczęstszym układem, który stosuje się w małych kuchniach, jest układ jednorzędowy. W tym układzie wszystkie strefy występują po sobie i rozdzielone są jedynie niewielkim blatem. Odległości od sprzętów często wynikają z wielkości kuchni. Kuchnia nie musi być wcale duża, aby sprawnie i dobrze się z niej korzystało. Stąd to właśnie w niedużych kuchniach powinniśmy głównie skupić się na trójkącie roboczym.”
Trójkąt roboczy w kuchni i zasady ergonomii
Jakimi więc zasadami należy kierować się, projektując wygląd swojej kuchni? Pani Katarzyna uważa, że podstawą jest właśnie zasada trójkąta roboczego. Dodaje jednak, że należy też pamiętać o innych aspektach, które ustala się indywidualnie z właścicielami kuchni. „Takim przykładem może być wysokość blatu kuchennego. Standardowa wysokość to około 86 cm — wynika z montażu sprzętów AGD. Natomiast często osobom wyższym lepiej sprawdzają się blaty, które są wyższe. Podobnie jest z ilością miejsca do przechowywania, montażem szafek itp.”
Dane do pani Katarzyny możecie znaleźć na jej stronie internetowej. Zapraszamy też na profil Instagramowy i Facebook, gdzie pani Kasia dzieli się swoimi pracami, inspiruje i pokazuje ciekawe wnętrza i rozwiązania. Projektuje głównie na terenie Białegostoku, Łap i okolic.
Autor: Marlena Ciechanowska / Podlaskie.news



