Już w kwietniu rozpocznie się 10. sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR. Dziś (17 stycznia) Miasto podpisało kolejną 3-letnią umowę na zorganizowanie, zarządzanie i eksploatację systemu rowerów miejskich.
Miasto Białystok podpisało umowę z firmą Nextbike Polska, która wygrała przetarg na obsługę BiKeRa. Obejmuje ona zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację systemu składającego się z 55 stacji rowerowych oraz 550 rowerów standardowych (w tym 50 wyposażonych w foteliki dla dzieci), 12 tandemów i 23 rowerów dziecięcych.
W ramach prawa opcji jest możliwość uruchomienia dodatkowych stacji i rowerów w Białymstoku oraz uruchomienie stacji w gminach sąsiadujących z Białymstokiem:
- Juchnowiec Kościelny (2 stacje w miejscowości: Kleosin),
- Choroszcz (2 stacje w miejscowości: Choroszcz),
- Supraśl (2 stacje, miejscowości: Supraśl i Sobolewo),
- Wasilków (3 stacje na terenie gminy).
O ich uruchomieniu decydują gminy w porozumieniu z Miastem Białystok.
Dostawa, uruchomienie i zarządzanie systemem BiKeR na terenie Białegostoku w latach 2023-2025 będzie kosztować ponad 9,5 mln zł. Umowa będzie obowiązywać do 31 października 2025 r.
– Dostajemy wiele sygnałów, że białostoczanie czekają na powrót miejskich jednośladów na ścieżki rowerowe. BiKeRy wpisały się w infrastrukturę miasta i w świadomość mieszkańców. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów. Od 2014 roku ponad 100 tysięcy osób wypożyczyło rowery miejskie już ponad 3,9 mln razy – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz. – Mam nadzieję, że mieszkańcy będą korzystali z nich równie chętnie, jak dotychczas.
Z rowerów BiKeR można będzie korzystać całą dobę we wszystkie dni tygodnia w czasie sezonu rowerowego, czyli od 1 kwietnia do 31 października. Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można będzie wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można będzie, tak jak w poprzednich sezonach, sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru możliwe będzie za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej). Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia.
Na stacjach BiKeR, tak jak w poprzednich sezonach, nie będzie również urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower – zamknięcie roweru przy zwrocie nastąpi przy pomocy „blokady O-lock”. Rowery można będzie pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata).
Przypominamy, że system BiKeR składający się z 30 stacji i 300 rowerów został uruchomiony 31 maja 2014 r. W kolejnych sezonach był rozbudowywany o nowe miejsca wypożyczeń, a pula pojazdów powiększała się.