Cykliczne wydarzenie organizowane przez Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku w tym roku odbędzie się w dniach 14,15 i 16 czerwca. To doskonała okazja, aby poznać bogatą kulturę i sztukę epoki baroku, posłuchać muzyki dawnej wykonywanej na żywo, wziąć udział w warsztatach plastycznych, podziwiać piękno Pałacu i Ogrodów Branickich. Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. To już VII edycja festiwalu i odbędzie się pod hasłem „Król Słońce – fascynacje Branickiego”.
„Królewskie róże” rozświetlą Ogród Pałacu Branickich
Wydarzenie przeniesie nas w fascynujący świat baroku, epoki kontrastów i bogatego życia kulturalnego. Na 14 czerwca (piątek) zaplanowano otwarcie wystawy „Moda francuska w portretach” oraz spektakl „Magiczne ogrody” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza pod dyrekcją Romany Agnel. Spektakl taneczny nawiązuje do tematyki zabaw ogrodowych w stylu francuskim, inspirowanych ogrodami wersalskimi. Ubrani w stroje z epoki, tancerze przedstawiają sceny w stylu „Fêtes Galantes”, niezwykle modne w okresie baroku i rokoko w całej ówczesnej Europie. Praktykowane na wzór wersalski, w pałacu w Białymstoku, zwanym „Wersalem północy” tzw. żywe obrazy nawiązują tematyką do barokowych baletów w stylu francuskim. Zebrane w ogrodach dworskie towarzystwo zabawia się tańcząc modne wówczas menuety i gawoty. Ogrodowa zabawa zostaje przerwana prezentacją fragmentów baletu francuskiego „Daphnis et Chloé”, w którym tancerze kreują rolę pasterek i pasterzy. Zebrane w ogrodach towarzystwo dołącza się do tańców wykonywanych przez barokowych baletników. Balet Cracovia Danza, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, kunsztowne kostiumy, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w całej Polsce oraz za granicą.
Tego samego dnia w Ogrodach Pałacu Branickich rozbłysną „Królewskie róże”. Instalacja artystyczna to 20 róż liczących ponad 2 metry wysokości. Gigantyczne bajkowe róże będzie można podziwiać podczas festiwalu w godz. 21:30-24:00 i w pozostałe dni do końca czerwca w godz. 21:00-24:00!
Wycieczka do Tykocina, a potem „Koncert dla króla” w Auli Magna Pałacu Branickich. Porozmawiamy też o shoppingu, ale… W XVIII wieku!
Głównym punktem festiwalowego programu będzie „Koncert dla króla” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod kierunkiem Krzysztofa Garstki. W sobotę (15 czerwca) w Auli Magna rozbrzmiewać będą utwory najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku, jak Georg Friedrich Händel czy Antonio Vivaldi. Głowni wykonawcy:
Aneta Łukaszewicz – Mezzosopran. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza (2004). Za wyróżniające wyniki w nauce otrzymywała stypendium Ministra Kultury. W repertuarze operowym zadebiutowała na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie partią Filipiewny w studenckiej realizacji Eugeniusza Oniegina P. Czajkowskiego (2001). W latach 2004-2017 była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie wykonywała partie w operach m.in. C. Monteverdiego (Amor i Damigella w Koronacji Poppei oraz Melanto w Powrocie Ulissesa do Ojczyzny), W. A. Mozarta (Dorabella w Cosi fan tutte, Giacinta w La finta semplice oraz Annio w Łaskawości Tytusa). Z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej gościła w teatrach w Szwajcarii, Hiszpanii i Japonii. Występowała także Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wcielając się w rolę Fiołkuszy w Katii Kabanowej L. Janáčka w reżyserii Dawida Aldena, pod kierownictwem Tomasa Hanusa. Występowała u boku znakomitych artystów, takich jak Michael Chance i Emma Kirkby. W dorobku ma szereg nagrań płytowych, m.in. Małej mszy uroczystej G. Rossiniego (2005), Staub und Schatten sind wir… M. Bembinowa (2006) oraz kolęd w aranżacjach T. Radziwonowicza (Polskie Radio, 2011). Wielokrotnie brała udział w nagraniach dzieł Stanisława Moryty, wykonując m.in. Rapsod na mezzosopran i orkiestrę (2001) i msze (2007). Jej solowa płyta zawierająca cztery cykle pieśni S. Moryty w jej wykonaniu otrzymała nominację do Fryderyka (2008).
VII edycja Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki już w czerwcu!
Anna Radziejewska – Mezzosopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu Jerzego Artysza (dyplom z wyróżnieniem w 1998). W latach 1999–2017 była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Występowała w najbardziej prestiżowych teatrach operowych oraz salach koncertowych Europy i Japonii. Brała udział w wiodących festiwalach – m.in. Salzburg Festspiele, Holland Festival, Maerz Festival Berlin, Wiener Festwochen, Schwetzingen Festival, Warszawska Jesień. Od debiutu w roli Lady Macbeth w operze Macbeth S. Sciarrino w Luzernie (2004), jest zaliczana do czołowych wykonawczyń utworów kompozytora na świecie. Specjalnie dla niej Sciarrino skomponował m.in. partię Izumi w operze Da gelo a gelo oraz La Donny w operze Superflumina, a także utwór kameralny Immagina il deserto. Wielokrotnie kreowała rolę La Malaspiny w Luci mie traditrici, Suzarry w L’altro giardino, wystąpiła w La nuova Euridice w Teatro alla Scala w Mediolanie. Wystąpiła w skomponowanych z myślą o niej partiach w operze Transcryptum W. Blecharza (prapremiera 2013) oraz Orfeé D. Przybylskiego (prapremiera 2015). Ma w swoim dorobku ma liczne nagrania płytowe realizowane m.in. z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej. Nagrywała też utwory S. Sciarrino. Od 2007 roku współpracuje z wydawnictwem DUX, dla którego wraz z pianistą Mariuszem Rutkowskim nagrała m.in. albumy z pieśniami Paderewskiego, Szymanowskiego, Lutosławskiego i Kolberga. Wśród otrzymanych wyróżnień za nagrania z jej udziałem znalazły się m.in. nominacje do nagrody Fryderyk, nagroda Selecionée par ARTE oraz Orfée D’Or 2009, a w 2018 – Fryderyk oraz Feniks za nagranie barokowego oratorium A. Caldary. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Odznaczona brązowym medalem Gloria Artis oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona został powołany we wrześniu 2018. Repertuar zespołu obejmuje muzykę polskiego i europejskiego baroku – dzieła oratoryjno-kantatowe, opery i muzykę instrumentalną. W skład zespołu wchodzą młodzi i utalentowani instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, grający na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Muzycy współpracują zarówno z najlepszymi polskimi, jak i zagranicznymi zespołami. Funkcję kierownika muzycznego zespołu pełni klawesynista – Krzysztof Garstka.
Krzysztof Garstka – Klawesynista i pedagog, z zamiłowania oraz zawodu związany przede wszystkim ze światem dawnej opery oraz XVII- i XVIII-wiecznej muzyki wokalno-instrumentalnej. Od czasów studenckich zafascynowany operą, swoje zamiłowanie do muzyki wokalnej rozwinął dzięki kontaktowi i współpracy z czołowymi polskimi wokalistami – Olgą Pasiecznik, Anną Radziejewską, Jadwigą Rappé oraz Arturem Stefanowiczem. Pierwsze kroki w prowadzeniu zespołów stawiał z założoną przez siebie orkiestrą instrumentów historycznych Gradus ad Parnassum, z którą zrealizował takie produkcje operowe, jak La Serva Padrona Giovanniego Battisty Pergolesiego, Il Coronazione di Poppea Claudio Monteverdiego oraz Aci, Galatea e Polifemo Georga Friedricha Haendla. Jako członek-założyciel stowarzyszenia Dramma per Musica rokrocznie bierze czynny udział w kolejnych edycjach Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie. W 2018 roku uzyskał stopień doktora w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Organów i Klawesynu. W warszawskiej uczelni ukończył również studia klawesynowe w klasie Aliny Ratkowskiej oraz Leszka Kędrackiego. Jest także absolwentem studiów podyplomowych w klasie Andrei Marcona w Schola Cantorum Basiliensis (Szwajcaria) oraz stypendystą programu Erasmus-Socrates, w ramach którego odbył półroczne studia pod kierunkiem Evy Marii Polerus oraz Michaela Hella w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu (Austria). Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Jespera Christensena, Marieke Spaans i Nicholasa Parle’a. Kilkukrotnie nagradzany podczas konkursów klawesynowych, m.in. pierwszą nagrodą w I Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu (2009), wyróżnieniem podczas konkursu Praskiej Wiosny (Prazskie Jaro, 2017) oraz trzecią nagrodą w XVII Konkursie Klawesynowym Paola Bernardi w Bolonii (2017).W 2018 roku objął stanowisko kierownika muzycznego Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona. Z zespołem tym poprowadził m.in. szereg spektakli operowych (Rodelinda Georga Friedricha Händla, L’Orfeo Claudio Monteverdiego, Scene Buffe Alessandro Scarlattiego, Dido and Aeneas Henry’ego Purcella) oraz koncertów oratoryjno-kantatowych i instrumentalnych.
W tym dniu zaplanowano również wyjazdowy spacer edukacyjny „Fundacje Branickiego – kościół w Tykocinie” z oprowadzeniem przez historyka sztuki Annę Dąbrowską. Kultura shopping’u XVIII wieku to główny temat wykładu dra Konrada Niemiry, podczas którego dowiemy się, czy hetman Branicki chodził z żoną na zakupy!
Koncert na trzy klawesyny – po raz pierwszy w Białymstoku!
W niedzielne południe będzie można nauczyć się tworzyć „Królewską biżuterię”. Warsztaty poprowadzi Marta Halicka w Pracowni Plastycznej Domu Kultury „Śródmieście” przy ul. Icchoka Malmeda 17. Następnie (o godz. 14:00) w Ogrodach Pałacu Branickich odbędzie się koncert zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum” i Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Aniqua Bialostociensis” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku oraz Zespołu Tańca Historycznego „Fioretti” z Jonavy. Kolejno na uczestników festiwalu czekać będzie wykład „Król Słońce – fascynacje Branickiego” dr Anny Oleńskiej z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Festiwal zakończy znakomity koncert na 3 klawesyny – to pierwszy taki koncert w Białymstoku! Koncert pt. „Muzyczny Wersal” będący jednocześnie niezwykłym widowiskiem, zagrają mistrzynie klawesynu:
Elżbieta Stefańska urodziła się w Krakowie. Już we wczesnym dzieciństwie zdradzała niezwykłą muzykalność, a gry na fortepianie uczyła się u swego ojca – profesora Akademii Muzycznej – Ludwika Stefańskiego. Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, pod kierunkiem wybitnego klawesynisty niemieckiego, profesora Hansa Pischnera z Berlina. Po uzyskaniu dyplomu swoje umiejętności wzbogacała na międzynarodowych konkursach w Sienie i Weimarze pod kierunkiem znakomitych, europejskich klawesynistów, m. in. takich jak: Zuzanna Ruzickva czy Ruggiero Gerlin. W roku 1964 otrzymała dwie pierwsze nagrody na Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi za wykonanie utworów kompozytorów epoki baroku – na fortepianie i klawesynie. W roku 1965 została laureatką głównej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, otrzymując równocześnie nagrodę specjalną im. Henri Ghez dla najlepszego klawesynisty konkursu. W następnych latach, za wybitne osiągnięcia artystyczne Trio Barokowego, została uhonorowana Nagrodą Miasta Krakowa, wraz z flecistką Barbarą Świątek i wiolonczelistą Jerzym Klockiem. „laur Melomanów Krakowskich” otrzymała „w dowód uznania i wdzięczności za popularyzowanie pięknej muzyki”. Poza licznymi występami w kraju, Elżbieta Stefańska występuje często zagranicą, m. in. w takich krajach europejskich jak: Austria, Czechy, Bułgaria, Słowacja, Rumunia, Węgry, Rosja, Łotwa, Litwa, Ukraina, Francja, Szwajcaria, Holandia, Niemcy, Anglia, Szwecja, Włochy, Hiszpania oraz w USA i Iranie. Uczestniczy również wielokrotnie w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jako solistka i kameralistka, m. in. w Hanowerze, Halle (Festiwal Haendlowski), Lipsku (Festiwal Bachowski), Shiraz (Iran), Orvieto, Interlaken (Szwajcaria), Gaming (Austria), Paryż. Artystka w swej wieloletniej karierze muzycznej dokonała bardzo licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, jak również płytowych dla Polskich Nagrań, Emi, Elektroli, Decca, Foni Centra. W latach 1974-82 była etatową solistką Komitatu ds. Radia i Telewizji. Elżbieta Stefańska, oprócz działalności koncertowej, brała czynny udział jako juror w konkursach muzycznych tak krajowych jak i zagranicznych. Na szczególną uwagę zasługuje I Konkurs Klawesynowy im. Wandy Landowskiej, która była organizatorem (Kraków 1985), pełniąc równocześnie funkcję przewodniczącej jury. W roku 1970 uczestniczyła w jury Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Monachium. W 1992 roku brała udział w jury Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku, a w 1993 w Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Warszawie. Była też jurorem w dwóch Ogólnopolskich Konkursach Gitarowych w Krakowie (w latach 1986-87). W roku 1990 jako juror uczestniczyła w Konkursie Pianistycznym w Taipei (Tajwan). Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych. W ostatnich latach 1990-93 na szlakach jej koncertowych podróży pojawia się wielokrotnie Japonia, Korea Południowa i Tajwan, w których to krajach odbyła liczne i znaczące w jej karierze artystycznej koncerty. Zaowocowały one wieloma nagraniami zarówno talewizyjnymi jak i radiowymi. Z okazji roku Mozartowskiego w firmie fongraficznej Pony Canyon (Tokio) nagrała osiemnaście Sonat W.A. Mozarta (sześć płyt CD) na instrumencie -pianoforte- z czasów kompozytora. Dla tej samej firmy nagrała również liczne utwory J.S. Bacha na klawesynie, także w wersji kompaktowej.
Lilianna Stawarz to kierownik artystyczny Festiwalu Oper Barokowych, kierownik muzyczny orkiestry Royal Baroque Ensemble, klawesynistka, pedagog UMFC, profesor belwederski, kierownik Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Dawnej UMFC. W latach 2012-2016 prodziekan Wydziału VII oraz koordynator Biura Koncertowego UMFC w Białymstoku. W latach 1991-2017 związana z Warszawską Operą Kameralną, jako muzyk klawesynista, kameralista oraz dyrygent. W latach 2015 -2017 pełniła funkcję Kierownika Artystycznego Opery/Barok w Warszawskiej Operze Kameralnej. Przez 20 lat była członkiem zespołu muzyki dawnej Il Tempo, z którym dokonała wielu nagrań płytowych i radiowych, uczestniczyła w licznych koncertach oraz liczących się festiwalach muzyki dawnej, w kraju i za granicą (m.in. Brugia, Bruksela, Utrecht, Moskwa, Rzym, Berlin, Nowy York, Nowy Brunszwik). Nagrała także, jako kierownik artystyczny, 6 płyt kompaktowych Opera Omnia Mielczewskiego oraz płytę z dziełami kompozytora polskiego baroku Damiana Stachowicza. Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album roku – Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary – Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery Farnace Antonio Vivaldiego.
Anna Krzysztofik-Buczyńska: Ukończyła z wyróżnieniem: PSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu mgr H. Gacki-Krzysztofik, OSM I i II st. w Bytomiu w klasie mgr M. Zegalskiej oraz studia magisterskie i podyplomowe w Filii AMFC w Białymstoku w klasie prof. J. Kadłubiskiego.
Naukę gry na klawesynie rozpoczęła w Filii AMFC w Białymstoku pod kierunkiem prof. P. Wilczyńskiego, a następnie u mgr E. Adamczyk. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem jednolite studia magisterskie na UMFC Wydział w Białymstoku w klasie klawesynu prof. L. Stawarz. W roku 2015 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na podstawie rozprawy doktorskiej „Między klawesynem a fortepianem – różnice w interpretacji na podstawie wybranych utworów”. Pracuje na stanowisku adiunkta w Filii UMFC w Białymstoku, prowadząc klasę klawesynu oraz zajęcia związane z tematyką wykonawstwa muzyki dawnej.
Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415, z którym występuje jako solistka i kameralistka, realizując partie klawesynu i pozytywu. Jako muzyk orkiestrowy pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej im. St. Moniuszki w Białymstoku, realizując tam partie fortepianu, klawesynu, czelesty, organów oraz elektronicznych instrumentów klawiszowych.Jako korepetytor pracuje w OIFP-ECS w Białymstoku przy realizacji oper, operetek, musicali oraz bajek muzycznych.Dzięki grze na kilku instrumentach wykonuje muzykę od XVI – wiecznej do współczesnej. Twórca kanału muzycznego na YouTube, popularyzującego muzykę dawną – Buczyńscy Baroque Music.
To będzie prawdziwa barokowo-artystyczna uczta!
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w siedzibie DKŚ (ul. Kilińskiego 13).
Więcej informacji na stronie i fanpage’u organizatora festiwalu.
Źródło: Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku






















