Białostoczanie mogą się już uśmiechnąć na widok nowego, antysmogowego muralu przy ulicy Pogodnej 2. Wielkoformatowe malowidło przedstawia rysia i powstało podczas szóstej edycji kampanii społecznej marki Żubr pod hasłem „Mordka się cieszy na widok Żubra”. Dotychczas, w ciągu 6 lat Fundusz Żubra przeznaczył 6 milionów złotych na wsparcie działań ratujących zagrożone gatunki zwierząt.
Eko mural nie tylko symbolizuje troskę o środowisko, ale także przypomina o konieczności ochrony naturalnych siedlisk zwierząt. Wybór rysia nie jest przypadkowy. To jeden z zagrożonych gatunków, którym marka Żubr dedykuje tegoroczną kampanię. Mural promuje działania proekologiczne specjalnie powołanego w tym celu Funduszu Żubra, ale także poprawia jakość miejskiego powietrza. Farba KNOxOUT zastosowana do stworzenia muralu o powierzchni 116 m² redukuje zanieczyszczenia powietrza, takie jak m.in. tlenki azotu, z mocą odpowiadającą 116 średniej wielkości drzew. Działanie farby jest antysmogowe i działa tak długo, jak jest na ścianie.
Co robi ryś na Pogodnej? W Białymstoku powstał nowy mural
Hasło kampanii „Mordka się cieszy na widok Żubra” odnosi się do wsparcia, jakie Fundusz Żubra oferuje dzikiej przyrodzie np. poprzez „powiększanie” Biebrzańskiego Parku Narodowego. Oprócz nowopowstałego muralu przekaz kampanii jest promowany także w krótkich spotach wideo oraz na puszkach i butelkach. Uśmiechnięte pyski, mordki, paszcze i dzioby symbolizująradość zwierząt wynikającą z poczucia bezpieczeństwa. W bieżącej edycji kampanii, na opakowaniach produktów Żubra, w miejscu charakterystycznego logo, pojawiają się oprócz rysia — wilk, niedźwiedź i sóweczka.
Misja Funduszu Żubra
W ramach powołanego w 2019 roku Funduszu Żubra, wspierane są inicjatywy ekologiczne, realizowane we współpracy z placówkami naukowymi, takimi jak Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk czy organizacjami przyrodniczymi tj. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Dzięki tej współpracy, w poprzednich latach utworzono 50 mikrorezerwatów oraz zabezpieczono 15 hektarów „wiecznych lasów”. Dzięki wsparciu Funduszu, planowane jest „powiększenie” obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego łącznie o 47,42 ha. W tym roku Biebrza zostanie „otulona” w przybliżeniu o 29,42 ha.
– Każde działanie marki Żubr, czy jest to mural, czy wsparcie cennych przyrodniczo gruntów wyrasta z głęboko zakorzenionej misji marki. Żubr jest strażnikiem puszczy i w jego naturze leży wspieranie zagrożonych gatunków zwierząt oraz otaczanie opieką miejsc ich występowania — mówi Michał Szczerba, Brand Manager Żubr.
Marka Żubr pozostaje zaangażowana w długoterminowe działania na rzecz ochrony polskiej przyrody, a mural w Białymstoku to kolejny element proekologicznych działań związanych z edukacją odbiorców na temat istnienia zagrożonych gatunków.
Wykonanie muralu przy ul. Pogodnej 2 na wysokości przystanku autobusowego Pogodna/Wiejska — Grupa RW, działania digital i PR: Huta 19 im. Joachima Fersengelda, planowanie i zakup mediów: Zenith.