Ponad trzydzieści wydarzeń czeka na uczestników trzynastej edycji festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar, który odbędzie się w Białymstoku w dniach 10-13 lipca. Wśród nich – występy takich wykonawców, jak Stefan Wesołowski z zespołem Song of the Night Mists, Karolina Cicha & Spółka, Sw@da x Niczos, HrayBery, Memento Mori Dance Club. Wydarzenie od 2013 roku organizowane jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego.
Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.
– Festiwal jest efektem świetnej współpracy partnerów tego wydarzenia. To jedyne we wschodniej Polsce takie przedsięwzięcie, które skupia we wspólnym działaniu tak duże ośrodki – Białystok, Lublin i Rzeszów. Za tę owocną współpracę dziękuję w imieniu Narodowego Centrum Kultury – podkreśliła Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury.
Wschód Kultury/Inny Wymiar już za kilka dni
– Zapraszamy do Białegostoku na festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar nieco wcześniej niż w minionych latach – nie na koniec wakacji, ale już 10-13 lipca – powiedział zastępca prezydenta miasta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Białystok, miasto wielu kultur, narodów i religii, to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Dlatego zaproponujemy wszystkim, którzy w tym czasie będą w Białymstoku, Inny Wymiar muzyki, teatru, filmu, sztuki czy społeczeństwa, a nawet tańca podczas wielokulturowej potańcówki.
– Przygotowany przez nas program Wschodu Kultury/Innego Wymiaru jest bardzo atrakcyjny i wszechstronny. Już za kilka dni stolica województwa podlaskiego stanie się areną naszej różnorodności kulturowej na wielu płaszczyznach – podkreśliła Martyna Faustyna Zaniewska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury.
W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności i teatru) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.
W programie Innego Wymiaru Muzyki planowane są m.in. „Song of the Night Mists” Stefana Wesołowskiego, artysty czerpiącego z muzyki klasycznej, elektroniki, minimal music i muzyki eksperymentalnej, projekt jazzowy „MasovianMantra”, łączący folklor polski i indyjski, którego pomysłodawcą jest nagrodzony dwoma Fryderykami Michał Barański oraz innowacyjna instalacja dźwiękowo-wizualna, integrująca głosy kobiet z Polski, Białorusi i Ukrainy – „Głosy Wschodu”. Na Rynku Kościuszki pojawią się Sw@da x Niczos, duet wzbogacający klubowe aranżacje o elementy tradycyjnego śpiewu i rapu w języku podlaskim i białoruskim, VBS – artysta miksujący ze sobą balladowe utwory, rapowe brzmienia i energetyczne kompozycje na bazie muzyki basowej, a także Fokus i Rahim z legendarnej Paktofoniki, którzy w 25-lecie wydania „Kinematografii” pojawią się z projektem Retrospekcje, czyli swoimi największymi hitami w zupełnie nowych aranżacjach.
Inny Wymiar Filmu to pokaz nad rzeką Białą filmu „Na nabrzeżach” w reż. Elii Kazana, w 70. rocznicę przyznania Oscara Borisowi Kaufmanowi, genialnemu operatorowi pochodzącemu z Białegostoku, a także pokaz dokumentu „Pod powierzchnią” w reż. Kingi Michalskiej, najlepszego Filmu Polskiego tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. To filmowa podróż przez dzisiejszą Polskę portretująca realia życia ludzi, których domy znajdują się w miejscach, naznaczonych historią Holokaustu.
W ramach Innego Wymiaru Społeczności, we współpracy BOK-u i Fundacji Ośrodka KARTA, w oparciu o wywiady zebrane w ramach badań terenowych, ukaże się książka „Na tatarskim szlaku” z relacjami członków społeczności tatarskiej. „Między słowami – tożsamość Łotyszy polskiego pochodzenia” to spotkanie wokół nagradzanego reportażu dziennikarki radiowej Joanny Sikory, połączone z dyskusją nt. problemów tożsamościowych mniejszości narodowych i etnicznych. O żydowskich cmentarzach, zwyczajach pogrzebowych i nagrobnych inskrypcjach opowie podczas swojego wykładu i warsztatów badacz i publicysta Krzysztof Bielawski, zaś historyk i dziennikarz Andrzej Kłopotowski zabierze białostoczan na kolejny spacer po mieście.
Inny Wymiar Sztuki to dwie wystawy – malarstwa litewskiego artysty Augustinasa Savickasa oraz fotografii Krzysztofa Karpińskiego. Obrazy Augustinasa Savickasa to przede wszystkim portrety, każdy z nich opowiada o ważnych dla Litwy wydarzeniach historycznych, przenosi materiał minionych wydarzeń w nowy kontekst, przybliża współczesnemu widzowi tematykę przeszłości, zapraszając do odkrycia dialogu między przeszłością a teraźniejszością. Fotograf Krzysztof Karpiński obserwuje ludzkie emocje w sytuacjach granicznych kontaktu z własnym ciałem. Tematem przewodnim jego wystawy jest uczucie euforii, towarzyszące zarówno przeżyciom muzycznym, jak i sportowym.
W ramach Innego Wymiar Teatru widzowie obejrzą m.in. spektakl „Helena” w reż. Magdaleny Dąbrowskiej – autentyczną, zabawną i wzruszającą historię dziadków reżyserki. Okolice Białegostoku są tu całym światem, „kiedyś” splata się z „teraz”, a miłość pozwala zachować radość życia mimo takich doświadczeń, jak wojna, choroba czy śmierć najbliższych. Z kolei twórczynie i twórcy spektaklu „Dziewczyno, takie konfundujące” badają, na czym polega doświadczanie współczesnego Internetu i jak można obrócić je w teatr. W jaki sposób social media działają na zmysły, wpływają na wyobraźnię, kształtują ekonomię uwagi, radykalizują i zmieniają swoich użytkowników.
Szczegóły dotyczące festiwalowych wydarzeń można znaleźć na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury, a sam program zamieszczony jest poniżej.
Źródło: UM Białystok