Na spektakl inspirowany mitologią bałtyjską, ludowymi wierzeniami kosmologicznymi oraz tradycyjnymi pieśniami dzukijskimi pochodzącymi z polsko-litewskiego pogranicza zaprasza Fundacja Pogranicze. Wydarzenie odbędzie się 22.05 o godz. 21. w parku krasnogrudzkim przy Dworze Czesława Miłosza w Krasnogrudzie.
Usłyszeć będzie można utwory w wykonaniu wielopokoleniowego chóru mieszkańców przygranicznych wsi – Dusznicy, Żegar i Krasnogrudy. To poetycka opowieść o życiu pod wspólnym niebem, która splata dawne tradycje z nowoczesnym językiem muzyki i scenografii.
Spektakl, tworzony w duchu sztuki partycypacyjnej, rozwijał się podczas kilkumiesięcznych warsztatów prowadzonych przez pochodzących z Litwy artystów Eglė Kašėtienė i Rokasa Kašėta oraz Magdalenę Barszcz i Staszka Czyżewskiego.
Usłyszymy muzykę skomponowaną specjalnie na potrzeby tego wydarzenia, łączącą brzmienia tradycyjnych instrumentów z eksperymentalnymi dźwiękami syntezatora. Opowieść snuta przez pochodzącego z Suwalszczyzny aktora, Daniela Namiotko, zabierze widza w podróż przez symboliczne etapy życia – dzieciństwo, młodość, dorosłość i starość – odzwierciedlone w cyklu faz Księżyca i kosmicznym porządku.
„Wszyscy śnimy pod jednym dachem” to również święto sąsiedztwa. To wspólna opowieść społeczności polsko-litewskiej, próba wzmacniania więzi, odkrywania wspólnego dziedzictwa i poprzez spojrzenie w gwiazdy poszukiwania uniwersalnego języka zachwytu nad światem.
22 maja 2025, godz. 21.
Park Krasnogrudzki przy Dworze Miłosza,
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie (Krasnogruda 14)
TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Reżyseria: Magdalena Barszcz, Stanisław Czyżewski
Scenariusz: Magdalena Barszcz
Muzyka: Magdalena Barszcz, Stanisław Czyżewski, Eglė Kašėtienė, Rokas Kašėta, Kamila Kolter
Scenografia: Marta Sitarz
Kostiumy: Magdalena Wołczek
Reżyseria światła: Piotr Szroeder
Reżyseria dźwięku: Mikołaj Pohl
Przygotowanie muzyczne: Magdalena Barszcz, Stanisław Czyżewski, Eglė Kašėtienė, Rokas Kašėta
OBSADA
Koncepcja i gra aktorska: Daniel Namiotko
Chór:
Małgorzata Sporek-Czyżewska, Jan Dabulis, Aniela Janczulewicz, Jowita Janczulewicz, Tomek Janczulewicz, Anna Łostowska, Witold Łostowski, Stanisława Milewska, Helena Okulanis, Sylwia Piwowarska, Biruta Raglis, Anna Skrypko, Helena Waszkiewicz
Zespół instrumentalny i wokalny dzieci:
Franek Faliszewski-Pułka, Janek Faliszewski-Pułka, Tola Faliszewska-Pułka, Hela Fiedorowicz, Ignacy Fiedorowicz, Tymek Fiedorowicz, Gabrysia Litwińska, Antek Mokry, Marysia Mokry, Nikola Piwowarska, Oliwka Piwowarska, Karolina Rakucewicz, Kuba Rakucewicz, Daniel Waszkiewicz, Gabryś Waszkiewicz
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej rezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE