Żyjemy w czasach, w których coraz częściej obserwujemy, ze nadmiar alkoholu utrudnia funkcjonowanie i niszy rodziny i relacje oraz powoduje wiele innych problemów. Obecnie wiele osób decyduje się na ograniczenie spożywania alkoholu, lub nawet na całkowitą abstynencję. Mamy szeroki wybór „alkoholu” zero. W wersji bezalkoholowej dostępne są już nie tylko piwo czy wino, ale również z założenia mocniejsze trunki, jak gin, whisky a nawet wódka. To bardzo dobre dla naszego zdrowia oraz, w szerszej perspektywie, samopoczucia. To także duże ułatwienie dla osób borykających się z problemem uzależnienia od alkoholu. Takie osoby często szukają różnych sposobów, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Jednym z narzędzi umożliwiającym zerwanie z nałogiem jest wszywka alkoholowa.
Czym jest wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa, znana również jako implant alkoholowy, to rodzaj farmakoterapii, która stosowana jest pomocniczo w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Implant alkoholowy, czyli tabletki z lekiem (disulfiram), wszywa się podskórnie. Ich działanie utrzymuje się przez kilka miesięcy. Główny mechanizm disulfiramu to blokada enzymu wątrobowego zaangażowanego w metabolizm alkoholu. Wszywka jest lekiem, którego umieszczenie w w ciele powoduje brak możliwości spożycia alkoholu w jakiejkolwiek formie – zaczynając od słodyczy z dodatkiem alkoholu kończąc na wysoko procentowych trunkach. Po implantacji nie można spożywać alkoholu.
Korzyści wszywki alkoholowej
Przede wszystkim, wszywka alkoholowa ma za zadanie pomóc osobom uzależnionym w pokonaniu nałogu i zachowaniu trzeźwości. Jest narzędziem umożliwiającym utrzymanie trzeźwości, z całkowitym zaprzestaniem picia. W rezultacie istnieje możliwość poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta, a także lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie i rodzinie. Wszywka alkoholowa może być częścią większego planu terapeutycznego, który obejmuje również terapię psychologiczną. Implant alkoholowy stanowi w tej sytuacji narzędzie wspomagające.
Ryzyko związane z implantem alkoholowym
Mając na uwadze wszystkie zalety tej terapii, musimy mieć również świadomość jej potencjalnych zagrożeń . Przede wszystkim, wszywka nie jest gwarancją wyleczenia z uzależnienia od alkoholu.
Wszywka alkoholowa nie stanowi jedynego rozwiązania dla osób uzależnionych. Skutecznie leczenie wymaga zazwyczaj holistycznego podejścia, które obejmuje terapię psychologiczną, wsparcie społeczne i zmianę stylu życia, oraz inne czynniki.
Pamiętajmy, że każda osoba jest inna, a skuteczność wybranej metody zależy od indywidualnych czynników. Wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich oraz profesjonalna opieka odgrywają kluczową rolę w procesie zdrowienia. Jeżeli zmagasz się z problemem alkoholowym lub ktoś z Twoich bliskich warto skontaktować się z nami i rozważyć dostępne pakiety przywracające do życia bez uzależnienia. Nasz nr 690000963