Częścią projektu „Zarządzanie kryzysowe w BOF” jest utworzenie centrum bezpieczeństwa i magazynu kryzysowego w Białymstoku. Przedsięwzięcie jest planowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w programie Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027.
Liderem projektu jest Miasto Białystok, a jego partnerami gminy: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.
Budynek centrum i magazyn będą zlokalizowane na działce o powierzchni ok. 2 ha przy ul. Hotelowej w Białymstoku. W obiekcie zostanie utworzone centrum bezpieczeństwa / zarządzania kryzysowego, monitoringu miejskiego oraz bazy administracyjno-logistyczne Biura Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej. Zostanie utworzona przestrzeń do pracy dla dyżurnych centrum bezpieczeństwa, Straży Miejskiej, pracowników centrum monitoringu wizyjnego, obsady Miejskiego Ośrodka Analizy Danych i Alarmowania (MOADA), stanowisk łączności i informatyki oraz przedstawicieli służb (do użycia w sytuacjach kryzysowych wymagających koordynacji długotrwałych działań).
Budynek centrum ma być obiektem niskoemisyjnym, dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażonym we wszystkie instalacje.
Magazyn kryzysowy będzie służyć zapewnieniu wsparcia służb oraz organów samorządowych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w sprzęt ratowniczy, specjalistyczny oraz kwatermistrzowski na wypadek klęsk żywiołowych oraz innych zdarzeń nadzwyczajnych. W centrum powstanie także schron przeznaczony dla minimum 300 osób.
Dodatkowe elementy, które zostaną wykonane, to m.in. awaryjna studnia wody pitnej, maszt antenowy wolnostojący, ładowarki do pojazdów elektrycznych, kojce dla psów służbowych Straży Miejskiej, zbiorniki wody deszczowej do podlewania terenów zielonych oraz jako uzupełnienie w sytuacjach awaryjnych instalacji „wody szarej” w obiekcie.
Miasto wszczęło postępowanie przetargowe (w trybie negocjacji z ogłoszeniem) na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej budynku centrum i magazynu kryzysowego. Do 18 marca wykonawcy mają czas na przekazanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Planowany termin opracowania dokumentacji projektowej to 8 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą.
Szacowana całkowita wartość projektu to ok. 21 mln euro. Szacowany wkład UE – ok. 17,8 mln euro, z czego blisko 10,3 mln euro przypadnie Miastu Białystok.