Policjanci zatrzymali dwóch białostoczan, którzy znęcali się nad członkami rodziny. Jeden z nich pod wpływem alkoholu wszczynał awantury i szarpał matkę. Drugi, mając ponad 2,5 promila szarpał za włosy i popychał żonę, która z dzieckiem uciekła z domu. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Do policjantów zgłosiła się 75-letnia białostoczanka. Jak przekazała, jej nietrzeźwy syn dobija się do mieszkania, dzwoni dzwonkiem i stuka w drzwi balkonowe. Na miejscu interweniowali policjanci z białostockiej patrolówki. Jak ustalili, mężczyzna wszczął awanturę i szarpał matkę za ramię. 39-latek został zatrzymany i trafił do izby wytrzeźwień. Mimo, że rodzina objęta była już procedurą „Niebieskiej Karty”, policjanci sporządzili kolejny dokument o przemocy. Okazało się, że mężczyzna od 15 lat znęcał się nad matką, będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury, szarpał, chwytał za ręce i popychał. Gdy wytrzeźwiał, usłyszał zarzut znęcania się. Ma policyjny dozór, zakaz zbliżania się i kontaktowania z członkami rodziny oraz nakaz opuszczenia mieszkania.
Znęcali się nad członkami rodziny w Białymstoku
O pomoc policjantów również poprosiła inna kobieta. Jej nietrzeźwy mąż awanturował się i szarpał ją za włosy. Obawiając się agresora uciekła z dzieckiem z mieszkania. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci z białostockiej patrolówki, na których przed blokiem czekała roztrzęsiona zgłaszająca. Policjanci ustalili, że mężczyzna od ponad dwóch lat będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury, wyzywał, ośmieszał, krytykował i poniżał oraz straszył zabraniem dziecka. W czasie ostatniej awantury szarpał ją za włosy i podduszał. W mieszkaniu policjanci zastali męża zgłaszającej. 32-latek był agresywny i wulgarny, nie wykonywał również poleceń policjantów. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze także i w tym przpadku wdrożyli procedurę „Niebieskiej Karty”. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Gdy wytrzeźwieje, usłyszy zarzut znęcania się. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Głównym zadaniem policji jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie przestępstwom oraz ściganie ich sprawców, a także zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Każda osoba doświadczająca przemocy domowej, w przypadku zgłoszenia tego faktu policji (interwencja/złożenie zawiadomienia), może liczyć na wszczęcie czynności w związku z popełnionym przestępstwem oraz wdrożeniem procedury przeciwdziałania przemocy domowej tzw.„Niebieskiej Karty”. Należy też pamiętać, że podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą, nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej. Nowe przepisy dają inne możliwości, aby chronić osoby dotknięte przemocą.
Nic nie usprawiedliwia aktów przemocy! Sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.