– Referendum jest najczystszą formą demokracji. A to zaplanowane na 15 października dotyczy wielu kwestii, w tym tych bardzo ważnych dla naszego regionu. Dlatego gorąco zachęcam do skorzystania z prawa głosu w wyborach parlamentarnych, ale również w referendum – apelował marszałek Artur Kosicki podczas spotkania w poniedziałek, 2 października w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Do udziału w obu głosowaniach zachęcali również dyrektorzy podlaskich instytucji kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.
Marszałek Kosicki przypomniał, że aby wynik referendum był wiążący, musi wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.
Dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz zauważyła, że udział w referendum jest prawem każdego obywatela i należy z niego korzystać.
– Idźmy na referendum, zagwarantujmy sobie, a przede wszystkim młodym pokoleniom dobrą przyszłość – mówiła.
Natomiast dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak podkreślał, że zbliżające się wybory i referendum „to czas, kiedy my, obywatele zdecydujemy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość w najbliższych latach, a referendum wskaże drogę przyszłemu rządowi ”.
Do udziału w referendum – szczególnie seniorów – zachęcała Danuta Roszkowska z Podlaskiej Rady Seniorów.
– Trzeba z tego prawa głosu skorzystać, bo nie zawsze to prawo, zwłaszcza my kobiety miałyśmy. Zatem korzystajmy z tego, co w zasadzie same wywalczyłyśmy – mówiła nawiązując do popularnej ostatnio lektury o dziejach wiejskich kobiet w Polsce z początków XX w. – Skorzystajmy z tego, co dało nam życie tu i teraz. Weźmy udział i w głosowaniu, i w referendum – apelowała.
A członkini Podlaskiej Rady Kobiet i przedsiębiorca Katarzyna Syczewska-Worońcow zwróciła się z apelem: – Skorzystajmy z tej możliwości i wybierzmy bezpieczeństwo naszego Podlasia i naszych granic.
W imieniu młodych obywateli Podlaskiego do udziału w wyborach i referendum zachęcał Mateusz Feszler – przewodniczący działającego przy samorządzie województwa Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Jak podkreślał to będzie pierwsze referendum, w którym głos może oddać jego pokolenie.
– Osoby, które nie ukończyły 26 lat jeszcze nie miały okazji wziąć udziału w referendum, dlatego serdecznie zachęcam każdą młodą do udziału. Nasz głos, głos młodych musi być słyszany i w kwestii wyborów i w referendum. W ten sposób decydujemy o naszej przyszłości – powiedział.
O tym, że referendum to wyjątkowa okazja, aby społeczeństwo w sposób bezpośredni mogło wyrazić swoją wolę, mówił Adam Kozłowski z Podlaskiej Rady Pożytku Publicznego i Instytutu Suwerenna.
– To okazja, aby uczestniczyć w podejmowaniu tych fundamentalnych decyzji, które będą kształtować przyszły porządek państwa.
Spotkanie zakończyło się prezentacją spotu Województwa Podlaskiego zachęcającego do udziału w wyborach i referendum 2023 – 15 października. Jego motywem przewodnim jest hasło: „15 października zróbmy to dla naszego regionu i kraju. Weźmy udział w referendum”.
Podczas spotkania byli też obecni dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Wiktoria Wnorowska, dyrektor Muzeum Podlaskiego Waldemar Wilczewski i członek sejmiku młodzieżowego Kamil Raciborski.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie