Ukazał się kolejny numer „Życia Politechniki Białostockiej”! To 80 stron wydarzeń, sukcesów i naukowych pasji. Uczelnia podsumowuje to, co udało się zrealizować w minionym roku. A było tego sporo! Warto dowiedzieć się więcej! Nowy numer „Życia Politechniki Białostockiej” 2023 jest dostępny na stronie: https://pb.edu.pl/i/78m8
2023 rok upłynął pod znakiem działań kluczowych z punktu widzenia strategii rozwoju Politechniki Białostockiej. Uczelnia poddała metamorfozie oblicze kampusu, modernizując go zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęto nowe inwestycje budowlane i już niebawem zostanie oddany do użytku jeden z najlepszych kompleksów sportowych w Polsce na świeżym powietrzu.
Uczelnia wdrożyła również strategię zrównoważonego rozwoju „Moja zielona Politechnika”. W ramach wspólnej akcji zazieleniania kampusu studenci i pracownicy zasadzili niemal 1200 roślin! W inicjatywie wzięła udział także dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Kolejnym ważnym krokiem było wdrożenie strategii społecznej odpowiedzialności, w ramach której zorganizowano szereg działań, także w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego. Dopełnieniem zmian strategicznych było wprowadzenie nowego systemu identyfikacji wizualnej, który wspiera budowanie marki i nowoczesną komunikację uczelni z otoczeniem.
Życia Politechniki Białostockiej
O czym jeszcze przeczytamy w nowym numerze? Sporo uwagi poświęconej jest współpracy uczelni i to na wielu płaszczyznach, zarówno edukacyjnej, naukowej, gospodarczej, czy międzynarodowej. Studenci i naukowcy uczelni realizowali projekty na rzecz biznesu, samorządu, a także dziedzictwa kulturowego. Przykładów nie brakuje: inwentaryzowali katakumby, dokonali renowacji pancernego pojazdu FAI-M, a także tworzyli rozwiązania dla branży biomedycznej. Na łamach swojego wydawnictwa Politechnika Białostocka zaprezentowała nowych Partnerów z Polski oraz zagranicy, a także istotne przedsięwzięcia, takie jak Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego, w której odgrywa czołową rolę.
Rektor Politechniki Białostockiej przewodniczyła V Forum Akademicko-Gospodarczemu, otrzymała także zaszczytną funkcję wiceprezydenta Administrative Council ENAEE, co jest niezwykle prestiżowym wyróżnieniem z uwagi na fakt, że to właśnie ta europejska sieć kształcenia decyduje o nadawaniu europejskich certyfikatów EUR-ACE®, które potwierdzają jakość kształcenia.
Jeśli chodzi o obszar współpracy międzynarodowej uczelnia przypomniała flagowe wydarzenia poświęcone mobilności akademickiej, jak International Staff Weeks, Erasmus+ Days, czy szkoły letnie. Posumowano również działania w ramach międzynarodowego projektu GLOCAL oraz ICT_EDUPAND, których liderem była PB. Czytelnicy poznali bliżej też projekt edukacyjny „Towards E-coaching”, który został wyróżniony przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ za dobre praktyki w programie wymiany międzynarodowej.
Politechnika Białostocka wraz z uczelniami partnerskimi w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA wspiera rozwój regionu Polski płn.-wsch. Uczelnia podsumowała swoją aktywność w tym zakresie, zwłaszcza w obszarze Kształcenia, którego jest liderem. Uczelnia zrealizowała m.in. zajęcia wyrównawcze dla młodzieży z Podlasia i studentów pierwszego roku studiów, szkolenia dla kadry dydaktycznej oraz wspierała projekty studenckich kół naukowych.
Wizytówką Politechniki Białostockiej są naukowcy. Ich genialne pomysły zdobywają patenty, dzięki którym walczymy z chorobami pszczół, wykorzystujemy lasery włóknowe w medycynie, wspieramy sensorykę dzieci, czy też mierzymy wpływ światła ledowego na nasz biorytm. Do ciekawych przykładów naukowych realizacji należą też elektroniczny system wspomagania ewakuacji, czy inteligentny system monitorujący pracę kosiarki dwustronnej, który odpowiada na potrzeby koncepcji Doliny Rolniczej 4.0.
Łaziki marsjańskie, bolidy wyścigowe, roboty sumo. Projekty studenckich kół naukowych PB są znane w Polsce i na świecie. Stąd nie mogło zabraknąć w „Życiu Politechniki Białostockiej” sukcesów młodych pasjonatów, zwłaszcza jeśli prześcigają innych! Przykładem jest choćby zespół Cerber Motorsport, który w zawodach Formula Student Poland był numerem1!
Spośród ważnych dokonań uczelni na uwagę zasłużyły prestiżowe akredytacje, potwierdzające jakość kształcenia. Kierunek Zarządzanie finansami i rachunkowość na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej otrzymał międzynarodową akredytację AICPA&CIMA.
Z kolei kierunki na Wydziale Informatyki i Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku otrzymały akredytacje KAUT oraz certyfikaty EUR-ACE ®, które pozwalają starać się o tytuł inżyniera europejskiego.
Jakie działania na rzecz społeczności lokalnej zrealizowała Politechnika Białostocka? Co ciekawego wydarzyło się na kampusie w 2023 roku? Z jakich rozwiązań i technologii możemy korzystać dzięki uczelni? Warto zajrzeć do nowego numeru „Życia Politechniki Białostockiej”!
Nowy numer „Życia Politechniki Białostockiej” 2023 jest dostępny na stronie: https://pb.edu.pl/i/78m8
fot. Dariusz Piekut_PB
Więcej: https://pb.edu.pl/i/31yk