Około 20 oryginalnych konstrukcji przepłynęło augustowską Nettą. Były to niedzielne (30.07) zawody w Pływaniu na Byle Czym – imprezie, w której wystartować może każdy, kto zbuduje tzw. pływadło. Jego kształt zależy wyłącznie od wyobraźni twórców. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie, które reprezentował radny Paweł Wnukowski.
Mieszkańcy, turyści oraz łowcy przygód obejrzeli pływające „statki” na rzece. Widzowie mogli liczyć na różne style oraz stopnie zaawansowania konstrukcji. Wśród pływadeł można było zauważyć obiekt, który swoim wyglądem nawiązywał do baśni „Calineczka”.
Nettą przepłynęli także m.in. Kapitan Bomba, Świerszcz Filip czy Augustowska Pszczółka. Pojawił się także Titanic, czołg i helikopter, a jednym z najdłuższych „pływadeł” była 11-metrowa korweta z czasów Krzysztofa Kolumba.
Tegorocznym zwycięzcą Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie została ekipa z Raciborza z kapitanem Krystianem Michalskim na czele. Zaprezentowała Statek Widmo, czyli piękny galeon z czasów Krzysztofa Kolumba. Ich projekt został nagrodzony kwotą 15 tys. zł.
Marszałek Artur Kosicki wystosował list do organizatorów i uczestników zawodów kierując słowa podziwu i gratulując przygotowania wydarzenia.
– Jestem pod wrażeniem Państwa pomysłowości i oryginalności w tworzeniu tych wspaniałych machin, które dzisiaj ujrzymy na rzece Netta. Dziękuję za to, że często przyjeżdżacie do Augustowa z różnych stron Polski, aby zademonstrować tutaj swoje humorystyczne, wodne budowle – napisał marszałek życząc dobrej zabawy i miłego spędzenia wolnego czasu przy muzyce.
W tegorocznych zawodach organizatorzy wprowadzili nową kategorię konkursową: „kategorię Eko”. Stworzono ją z myślą o załodze, która stworzy ekologiczny napęd, poruszany siłą mięśni lub wykorzysta do budowy odpady.
Po zawodach gości czekała muzyczna uczta. Na scenie wystąpili finaliści plebiscytu Polskiego Radia Białystok Niebieski Mikrofon – VBS i Tappahall. Zaprezentował się także zespół Taraka oraz Sarsa.
Organizatorami augustowskiego Pływania na Byle Czym byli: Polskie Radio Białystok, Miasto Augustów i Augustowskie Placówki Kultury.
Źródło: Województwo Podlaski
fot.: Sylwia Krassowska/ Joanna Szubzda/ Polskie Radio Białystok