Prezes Agencji Badań Medycznych zatwierdził listę rankingową zawierającą wyniki konkursu dla jednostek naukowych na realizację badań o charakterze aplikacyjnym w obszarze biomedycznym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Do wsparcia zakwalifikowanych zostało 68 projektów, dla których łączna kwota dofinansowania wynosi prawie 517 mln złotych. Wśród tych projektów znalazły się dwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:
- Innowacyjne produkty spożywcze jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego dla pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi – badania przedwdrożeniowe (przyznana kwota wsparcia 8 591 892,50)
- PowerOMICS: opracowanie i walidacja modeli diagnostyczno-prognostycznych opartych na integracji danych multiomicznych i klinicznych u pacjentów z nowotworami litymi (przyznana kwota wsparcia 9 620 306,25).
PowerOMICS
Bardzo wierzyliśmy w naszą koncepcję badań, ale fakt, że udało się uzyskać na nie finansowanie, to dla nas ogromny sukces. To efekt pracy całego zespołu Laboratorium Genomiki i Analiz Epigenetycznych, Centrum Badań Klinicznych UMB, ale także Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych oraz Biobanku UMB, z którymi będziemy współpracować przy realizacji projektu – mówi kierownik projektu dr Magdalena Niemira.
Projekt „PowerOMICS” z UMB ze wsparciem Agencji Badań Medycznych
Od lat w ramach różnych inicjatyw sekwencjonujemy próbki biobankowane w Kolekcji Onkologicznej Biobanku UMB, sukcesywnie budując bazę danych multiomicznych. Ze względu na to, że wiele projektów zakończyło finansowanie, część zgromadzonych próbek wciąż czeka na analizę. Dzięki uzyskanemu grantowi możemy to zmienić – nie tylko uzupełnimy bazę danych o pełne dane multiomiczne dla pacjentów z nowotworami płuc, jelita grubego, jajnika i glejaka, ale także wykorzystamy je do integracji różnych poziomów analiz: genomu, transkryptomu, miRNA, metylomu oraz profilu miRNA z krwi pełnej. Naszym celem jest identyfikacja najbardziej skutecznych biomarkerów multiomicznych. Wyniki, które uzyskamy, mogą mieć realne znaczenie w diagnostyce i prognozowaniu nowotworów. Proponowane podejście, polegające na integracji danych omicznych w celu opracowania modeli statystycznych i testów diagnostyczno-prognostycznych, otwiera nowe możliwości dla badań biomedycznych i sprzyja interdyscyplinarnej współpracy.
Przed nami intensywny okres pracy, ale jestem przekonana, że przyniesie on przełomowe rezultaty i realne korzyści dla pacjentów – dodaje dr Niemira.