Narodowe Centrum Nauki opublikowało ostatnią w tym roku listę rankingową konkursu MINIATURA 8. Grant w wysokości prawie 50 tys. zł na działania naukowe pn. „Ocena znaczenia profilowania metabolomicznego w diagnozowaniu i monitorowaniu pacjentów pediatrycznych z chorobą Gravesa-Basedowa” uzyskał dr hab. Kamil Grubczak z Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB.
Choroba Gravesa-Basedowa jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy. Stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, dotykając ponad 200 milionów osób na świecie. Złożona patogeneza tego autoimmunologicznego schorzenia mimo licznych badań nadal nie została w pełni poznana. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie wykorzystaniem nowoczesnych technik badawczych, takich jak metabolomika, aby lepiej zrozumieć tę chorobę.
Grant z NCN dla naukowca z UMB
Projekt, który otrzymał finansowanie NCN, ma na celu zastosowanie tej zaawansowanej technologii do zbadania profilu metabolomicznego u dzieci z chorobą Gravesa-Basedowa. Szczególną uwagę poświęcono powiązaniom między profilami metabolomicznymi a kluczowymi parametrami klinicznymi, takimi jak poziom hormonów tarczycy czy wskaźniki stanu zapalnego.
Główne pytania badawcze projektu dotyczą różnic w metabolomie między pacjentami a zdrowymi osobami oraz tego, w jakim stopniu te różnice mogą wpływać na przebieg choroby i skuteczność leczenia. Dotychczasowe badania nad chorobą Gravesa-Basedowa rzadko uwzględniały podejście ukierunkowane na metabolomikę, co czyni realizowany projekt nowatorskim w skali światowej. Realizacja projektu ma szansę nie tylko poszerzyć wiedzę naukową o mechanizmach tej choroby, ale również przyczynić się potencjalnie do opracowania nowych metod diagnostyki i monitorowania leczenia – wyjaśnia dr hab. Kamil Grubczak.
Projekt jest wyjątkowy również dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, które łączy badania podstawowe z praktyką kliniczną. Współpraca z klinicystami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii; kierownik: prof. Artur Bossowski) pozwala na skuteczne przenoszenie wyników badań naukowych na grunt praktyki szpitalnej. Dodatkowo, zastosowanie zaawansowanych technologii, takich jak spektrometria masowa (we współpracy z Centrum Badań Klinicznych, Laboratorium Metabolomiki pod kierownictwem prof. Michała Ciborowskiego), gwarantuje wysoką precyzję i wiarygodność uzyskanych wyników.
Źródło: UMB