Najnowsze materiały i technologie będzie można poznać podczas II międzynarodowej konferencji „Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy” w Politechnice Białostockiej. Co ciekawe, w świat nauki i biznesu może wejść każdy!
Do udziału w II międzynarodowej konferencji „Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy” w dniach 7- 8 listopada 2024 roku w Politechnice Białostockiej zaproszeni zostali przedstawiciele środowisk społeczno- gospodarczych, a także naukowcy z Polski i instytucji współpracujących z Politechniką Białostocką. Konferencja poświęcona jest materiałom hybrydowym, kompozytowym, konstrukcjom lekkim oraz gospodarce obiegu zamkniętego.
– Konferencja przede wszystkim poświęcona będzie analizie, promowaniu i rozwijaniu najnowszych trendów, jeśli chodzi o inżynierię materiałową – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – To bardzo ważne, bo materiały kompozytowe, materiały hybrydowe, konstrukcje lekkie i gospodarka obiegu zamkniętego to najnowsze trendy nie tylko jeśli chodzi o naukę, ale przede wszystkim o przemysł i biznes. Właśnie w trakcie konferencji będzie można usłyszeć, a nawet podyskutować o tym, co tworzymy, jak optymalizujemy zastosowania nowych materiałów, ale też jak kształtujemy ich właściwości do konkretnych, praktycznych zastosowań.
II międzynarodowa konferencja „Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy”
Co istotne, w konferencji, która odbędzie się w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej może wziąć udział każdy zainteresowany – wystarczy tylko zarejestrować się na stronie: pb.edu.pl/limacon.
– Konferencja rozpocznie się od panelu poświęconego zastosowaniu materiałów kompozytowych w technologiach wodorowych, w systemach energetycznych – przybliża szczegóły dr hab. inż. Dariusz Perkowski, prof. PB, przewodniczący komitetu organizacyjnego Konferencji. – Drugi panel rozpocznie tematykę związaną z zastosowaniem materiałów kompozytowych w budownictwie: dekarbonizację, różnego rodzaju technologie związane z przygotowaniem oraz wytwarzaniem materiałów kompozytowych, wzmocnień do konstrukcji budowlanych. Kolejne panele poświęcone będą kompozytom w firmach jachtowych, gdzie będziemy mogli zobaczyć jak są stosowane oraz dodatkowo będziemy mogli poznać zastosowanie sztucznej inteligencji do diagnostyki jachtów. Czwarty panel dotyczy nowych materiałów na bazie biokompozytów. To materiały przyjazne naszemu środowisku i wpisujące się w rozwój gospodarki obiegu zamkniętego. Piąty panel kończący związany z transferem technologii oraz nowymi firmami. Będziemy też rozmawiać o tym jak pomóc w transferze technologii naszym startupom z województwa podlaskiego. Serdecznie zapraszamy.
Nowe technologie, energooszczędne materiały, ale też transfer wiedzy są dziś niezbędnymi elementami rozwoju każdej nowoczesnej firmy. Wiele z nich skupia Evoluma Klaster Przemysłowy, dawniej Klaster Obróbki Metali – Krajowy Klaster Kluczowy współorganizator konferencji.
– Jako przedstawiciel sektora maszynowego, metalowego jesteśmy bardzo energochłonni materiałowo i zgodnie z obecnymi zmianami technologicznymi, transformacją cyfrową istotne jest dla nas szukanie nowych rozwiązań materiałowych, technologii, które możemy użyć w naszych konstrukcjach czy rozwiązaniach produktowych reprezentowanych przez nasz klaster – podkreśla swoje zaangażowanie w konferencję Janusz Poulakowski, Dyrektor operacyjny Klastra Przemysłowego Evoluma. – Z Politechniką Białostocką mamy już wcześniejsze pozytywne doświadczenia współpracy przy projektach krajowych i międzynarodowych, jeżeli chodzi o nowe rozwiązania materiałowe. Jest to ważne wydarzenie skupiające specjalistów, badaczy, przedsiębiorców z obszaru właśnie nowych technologii, kompozytów, które będą stanowiły rozwiązania dla naszego sektora, na których możemy też bazować i testować ich użycie, które na pewno przyczyniają się też do realizacji zielonej transformacji, zmian, szukania rozwiązań produktów, które generują mniej energii, mniej materiałów, a są równie efektywne w stosowaniu.
Polski Klaster Budowlany Krajowy Klaster Kluczowy jest również współorganizatorem Konferencji.
– Polski Klaster Budowlany i członkowie klastra od lat wdrażają nowe materiały dla branży budowlanej i nie tylko – przypomina Tomasz Kozłowski, Prezes Polskiego Klastra Budowlanego. – Wdrażamy nowe materiały, badamy i wytwarzamy. Rozwój branży budowlanej jest oparty dzisiaj o nowe technologie. Dzięki konferencji mamy unikatową szansę spotkać się, wymienić myśli, wymienić poglądy z innymi klastrami i z innymi przedsiębiorcami, ale przede wszystkim ze światem nauki. Od świata nauki wychodzą też pomysły, które my możemy wdrożyć i dlatego jesteśmy tutaj. Mocno wspieramy tego typu konferencje, unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie i cieszymy się, że jest Białymstoku.
W dniach 7-8 listopada 2024 roku świat nauki spotyka się w Politechnice Białostockiej z nowoczesnym przemysłem i światem biznesu.
Międzynarodowa konferencja Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy to wyjątkowe wydarzenie, które tworzy międzynarodową platformę współpracy. Do udziału w konferencji Politechnika Białostocka zaprosiła przedstawicieli środowisk społeczno- gospodarczych, a także naukowców z Polski i instytucji współpracujących z Politechniką Białostocką.
Konferencję organizuje we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Krajowymi Klastrami Kluczowymi (Evoluma Klastrem Przemysłowym, Polskim Klastrem Budowlanym, Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych) przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTS).
Uczelnia współpracuje z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytutem Lekkich i Polimerowych Technologii z Politechniki Drezneńskiej, Fraunhofer Institute for Ceramic Technologies and Systems IKTS oraz RISE, Research Institutes of Sweden.
Konferencja została objęta honorowym patronatem Patronatem Rektor Politechniki Białostockiej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku i Polskiego Towarzystwa Kompozytowego.
Patronatem medialnym konferencję objęły Radio Akadera, Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok
Autor: Jerzy Doroszkiewicz