Dziś (5 grudnia) mija dokładnie 18 lat od momentu objęcia przez Tadeusza Truskolaskiego funkcji prezydenta Białegostoku. W tym czasie wyrosło nowe pokolenie białostoczan, a miasto odmieniło swoje oblicze. Swoją osiemnastkę prezydent Białegostoku świętował wspólnie z Anielą Zielepuchą, uczennicą I LO, która osiemnaście lat temu przyszła na świat, a także z przedstawicielami tego pokolenia z białostockich szkół średnich.
Kiedy Tadeusz Truskolaski 5 grudnia 2006 roku, po uroczystym ślubowaniu w auli Pałacu Branickich, obejmował urząd prezydenta Białegostoku, podkreślał, że nadchodzące lata będą wyjątkowe, bo pojawiła się szansa na wykorzystanie pomocy unijnej. Białystok postrzegał jako miasto z ogromnym potencjałem i zobowiązał się, że uczyni wszystko, aby je zdynamizować, nadać nowy wymiar, przywrócić dumę. Obiecywał, że obudzi Białystok. I tak się stało. W czasie ostatnich osiemnastu lat Białystok przeszedł wielką metamorfozę.
– Mam poczucie, że były to wyjątkowe lata w rozwoju miasta. Czy moje zamierzenia się powiodły? Ocena należy do mieszkańców naszego miasta, ale nie przespaliśmy tego czasu – zapewnia prezydent Tadeusz Truskolaski. – I kiedy spoglądam na dzisiejszy Białystok, jestem pełen satysfakcji z tego, co dotychczas udało się zrobić. Dziękuję białostoczankom i białostoczanom za ten czas i pracuję dalej dla dobra naszego miasta, bo potrzeb i planów jest ciągle dużo.
Białystok jest dziś miastem zadbanym, gdzie żyje się dobrze. Miastem, które tylko w takiej odsłonie zna pokolenie dorastające tu w czasie największych zmian. Osiemnastka prezydenta Białegostoku jest także dniem, w którym swoją osiemnastkę obchodzi uczennica I LO Aniela Zielepucha. Tadeusz Truskolaski wręczył jej dziś symboliczny dowód osobisty.
– Uważam, że to wspaniałe miasto, które pozwala się rozwijać. Szczególnie cieszy mnie infrastruktura sportowa, bo lubię uprawiać sport. Swoją przyszłość wiążę z Białymstokiem – powiedziała Aniela Zielepucha.
Obecna na spotkaniu młodzież mówiła też o innych zaletach miasta: dobrej komunikacji miejskiej, zielonych terenach do odpoczynku i spacerów czy bezpieczeństwie.
Trwająca piątą kadencję prezydentura Tadeusza Truskolaskiego rozpoczęła się zaledwie dwa lata po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Ponad 4 miliardy złotych unijnych dotacji, jakie Miasto otrzymało od tamtej pory, sprawiły, że Białystok stał się liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Pieniądze te pozwoliły na realizację projektów o wartości ponad 6 mld zł. Dzięki temu w mieście dokonała się m.in. drogowa rewolucja. Możliwa była generalna modernizacja układu drogowego na czele z najważniejszymi ciągami komunikacyjnymi – Trasą Generalską, Trasą Kopernikańską, Trasą Niepodległości. Przebudowano i zmodernizowano również mnóstwo ulic o znaczeniu lokalnym.
Osiemnaście lat w służbie miastu
W sierpniu 2009 r. nastąpiło otwarcie przebudowanego Rynku Kościuszki. Plac wokół Ratusza kompletnie zmienił swoje oblicze, przez co stał się salonem miasta, gdzie odbywają się wszystkie znaczące imprezy i święta o charakterze państwowym lub historycznym.
W 2010 r. samorząd Białegostoku utworzył podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie inwestorzy tworzą nowe miejsca pracy. W mieście powstał też Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, w którym od 2015 roku do dziś funkcjonowało łącznie ponad 300 podmiotów. Od stycznia 2018 r. organizacje pozarządowe i mieszkańcy mogą korzystać z nowo utworzonego Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha. W trosce o komfort i zdrowie białostoczan rozbudowano i odnowiono Szpital Miejski im. PCK przy ul. H. Sienkiewicza.
Wśród największych i najbardziej znaczących przedsięwzięć tych osiemnastu lat jest także budowa Stadionu Miejskiego, przebudowa Akcentu ZOO, budowa centrum przesiadkowego na ul. H. Sienkiewicza i Al. J. Piłsudskiego, węzła Porosły i intermodalnego węzła komunikacyjnego w okolicach dworców PKP i PKS. W mieście powstała też jedna z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie spalarni śmieci – Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. W 2014 r. oddano do użytku Stadion Miejski na ponad 22 tys. miejsc. Duża część autobusów miejskich została wymieniona na nowe, niskoemisyjne i elektryczne pojazdy. W 2014 r. rowerzyści zaczęli korzystać z miejskich stacji BiKeR. System zanotował od tamtej pory blisko 5 mln wypożyczeń przez 100 tys. użytkowników. Obecnie mają oni do dyspozycji sieć dróg rowerowych o łącznej długości ponad 170 km. Miasto wybudowało także Muzeum Pamięci Sybiru – jedyną taką placówkę w Polsce, przez Radę Europy uznaną za najlepsze muzeum w Europie.
Od 2013 r. funkcjonuje program Białostockiej Karty Dużej Rodziny, a od 2015 r. działa Karta Aktywnego Seniora. Na białostockich osiedlach pojawiło się 113 nowych boisk i bulodromów, 49 placów zabaw, 41 siłowni pod chmurką, 18 innych terenów rekreacyjnych. W szkołach i przedszkolach powstały nowe oddziały dla przedszkolaków, dzieci korzystają też z nowych żłobków: na Bacieczkach i na Wygodzie.
Gruntowną metamorfozę przeszły także tereny nad zalewem na Dojlidach. Za ponad 12 mln zł wybudowano tam Ośrodek Sportów Wodnych, z którego można korzystać przez cały rok. Ponadto Miasto Białystok wybudowało 1516 lokali komunalnych i wciąż powiększa swój zasób mieszkań. Wprowadzony został też program Mieszkanie dla Absolwenta – w pierwszej, tegorocznej edycji tego programu mieszkania otrzymało 120 osób.
Dbałość o inwestycje idzie w parze z dbałością o zieleń i bioróżnorodność. Od wielu lat w Białymstoku można cieszyć się widokiem łąk kwietnych, pól słonecznikowych i rzepakowych, które stały się niekwestionowanym przebojem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. W tym roku zajmowały one łącznie ponad 10 ha powierzchni miasta. W Parku Antoniuk powstał miejski sad edukacyjny, a w pobliżu ul. Augustowskiej – pierwsza miejska pasieka. Stawy Marczukowskie i okoliczne tereny przeszły renowację i stały się kolejnym miejscem do wypoczynku, a zarazem ostoją ptactwa. Na osiedlach powstają parki kieszonkowe, renowację przeszedł skwer przy Placu im. P. Adamowicza.
To wszystko sprawia, że Białystok stał się miastem, którego walory doceniają i mieszkańcy, i turyści, którzy je odwiedzają.
Źródło: UM Białystok