Politechnika Białostocka zgłosiła patent na rotor rehabilitacyjny. Wykonali go naukowcy z uczelni we współpracy z lekarzem i projektantem rowerów customowych.
Rotor rehabilitacyjny można wykorzystać w leczeniu osób po udarze mózgu i chorych na stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, Parkinsona i spektrum autyzmu. Kompaktowy mechanizm umożliwia ćwiczenie w domu lub innym dogodnym miejscu.
Wspomaganie fizjoterapii
Rotor rehabilitacyjny jest przydatny w terapii pourazowej. Można na nim ćwiczyć w dwóch płaszczyznach: pionowej i poziomej. W tym celu wystarczy zmienić jego ustawienie. Trening może być uzupełnieniem terapii zaproponowanej pacjentowi przez fizjoterapeutę.
– Rotor dwupłaszczyznowy to urządzenie, które można rozłożyć, aby realizować rehabilitację w płaszczyźnie poziomej – wyjaśnia dr inż. Piotr Borkowski – W tej pozycji możemy dodatkowo zadawać pacjentowi różne ćwiczenia, które będą pobudzać jego percepcję.
Leczenie ruchem
Rotor rehabilitacyjny to urządzenie, które leczy ruchem. Taki trening wpływa korzystnie na koordynację ruchową. Z jego pomocą pacjent odtwarza naturalne ruchy, poprawiając ich zakres i siłę całych grup mięśniowych.
Mechanizm opiera się na rotorze osadzonym w specjalnej podstawie. Dwa ramiona z uchwytami służą do wykonywania ruchów okrężnych. Osoba ćwicząca stymuluje mięśnie i stawy kończyn górnych. W ten sposób je wzmacnia i poprawia elastyczność układu mięśniowo – szkieletowego.
Politechnika Białostocka zgłosiła patent na rotor rehabilitacyjny
– Na tym urządzeniu możemy wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne układu kostno – szkieletowego i stymulować układ nerwowy – mówi dr Borkowski – Możemy to robić w pozycji pionowej i poziomej.
Rotor rehabilitacyjny pomaga pacjentom z różnymi chorobami układu mięśniowo – szkieletowego. Regularne ćwiczenia z jego wykorzystaniem:
- skutecznie poprawiają sprawność fizyczną pacjenta
- pozwalają zmniejszyć dolegliwości związane z różnymi schorzeniami i dysfunkcjami ruchowymi
- pozwalają osiągnąć trwałe efekty terapeutyczne i znacznie przyczyniać się do poprawy jakości życia pacjentów
Politechniczna Sieć Via Carpatia
Nowe urządzenie do rehabilitacji chorób układu mięśniowo – szkieletowego należy do serii urządzeń wykonanych przez zespół naukowców z Politechniki Białostockiej w ramach projektu.
– Rotor rehabilitacyjny jest jednym z kilku prototypowych, innowacyjnych rozwiązań technicznych do zastosowań w medycynie – wyjaśnia dr. Roman Trochimczuk – współtwórca patentu – Opracowaliśmy je w ramach projektu „PB Ekspress do innowacji” Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Wynalazek jest efektem współpracy dr. inż. Piotra Borkowskiego z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, dr. inż. Romana Trochimczuka z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, prof. dr. hab. inż. Andrzeja Burghardta z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, Lek. Bartosza Cukiermana z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce i mgr inż. Adama Zdanowicza, projektanta i wykonawcy rowerów customowych, właściciela firmy MAD Bicycles.
Prototyp urządzenia uczelnia zgłosiła w formie wynalazku do Urzędu Patentowego RP. Zgłoszenie oznaczono numerem: P.450358.
Więcej na temat wynalazku: https://pb.edu.pl/i/poxa






