Białystok uczcił 85. rocznicę pierwszej masowej wywózki obywateli Rzeczpospolitej na Sybir. Hołd zmarłym na obcej ziemi i tym, którzy przetrwali, oddali przedstawiciele samorządów – miejskiego i wojewódzkiego, służby mundurowe, harcerze i mieszkańcy Białegostoku.
Rocznicę pierwszej z czterech masowych wywózek na Syberię, Białystok uczcił dziś (10 lutego) w kilku miejscach. Przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka, przed Pomnikiem Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, który znajduje się przy stacji Białystok Fabryczny oraz w Muzeum Pamięci Sybiru. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, służby mundurowe, harcerze i przede wszystkim – Sybiracy. Pod pomnikami zostały złożone kwiaty, zapłonęły znicze.
Rocznica masowej wywózki na Sybir
– Dziś, w 85. rocznicę pierwszej masowej wywózki obywateli Rzeczypospolitej na Sybir, oddajemy hołd tym, którzy zostali brutalnie oderwani od swoich domów i skazani na niewyobrażalne cierpienie – powiedział zastępca prezydenta Tomasz Klim. – Pamięć o ich losie jest naszym obowiązkiem. To świadectwo niezłomności tych, którzy mimo trudów zachowali w sercach Polskę.
W niedzielę (9 lutego) w Białymstoku zapłonęło Światło Pamięci – symboliczny gest upamiętniający ofiary sowieckich deportacji. W ciszy i zadumie zapalono znicze, oddając hołd tym, którzy zostali brutalnie wyrwani ze swoich domów i skazani na cierpienie.
Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona osób. Pierwsza z wywózek była najtragiczniejsza, objęła ok. 140 tysięcy ludzi. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku zostali wywiezieni przede wszystkim osadnicy wojskowi, leśnicy, mieszkańcy małych miasteczek, chłopi i urzędnicy. Wielu nie przetrwało podróży, wielu nie wróciło z zesłania. Umierali z głodu, zimna, wyczerpania.
Źródło: UM Białystok



























