Corocznie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Właśnie z tej okazji odbyła się dziś w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku konferencja „Wiedza i empatia – klucze do świata autyzmu”. To ważne wydarzenie, które przyczynia się do zwiększenia świadomości o funkcjonowaniu z tym spektrum. Dziś wieczorem zostanie też oświetlone na niebiesko białostockie Muzeum Pamięci Sybiru jako wyraz solidarności z osobami z autyzmem.
Konferencję zorganizowało VII LO oraz Radna Rady Miasta Białystok Joanna Misiuk. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku. Fundacja Białystok DziałaMY oraz Poradnia Specjalistyczna dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem SPEKTRUM były partnerami konferencji i zapewniły wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne.
Głównym celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat autyzmu oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób ze spektrum. Organizatorzy pragnęli stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wsparcia osób z autyzmem oraz ich rodzin.
Konferencję w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego otworzył jego zastępca Tomasz Klim.
– Spotykając się właśnie dziś, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, chcemy sprawić, żeby o autyzmie było głośniej i żeby wiedza o nim dotarła jak najszerzej i jak najdalej. Pozwoli to na zrozumienie, że osoba z autyzmem może zachowywać się inaczej i widzieć świat w inny sposób, podobnie jak każdy z nas – powiedział zastępca prezydenta Tomasz Klim. – Wierzę, że właśnie dzięki wiedzy i zrozumieniu przełamiemy bariery i razem zbudujemy społeczeństwo otwarte i akceptujące różnorodność.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dzisiejsze wydarzenie zgromadziło specjalistów z dziedziny autyzmu, pedagogów, psychologów, rodziców oraz osoby zainteresowane tematyką. Były wykłady i prelekcje prowadzone przez ekspertów, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Pierwszy wykład, prowadzony przez mgr Kamilę Januć Mazurek, skupiał się na wyzwaniach, jakie napotykają dzieci i nastolatkowie ze spektrum autyzmu w relacjach z rówieśnikami. Następnie, mgr Elżbieta Ambrożej przedstawiła potrzeby uczniów ze spektrum w kontekście edukacji. Omówiła metody nauczania dostosowane do specyficznych potrzeb tych uczniów oraz strategie wspierania ich rozwoju w szkole. Lek. med. Dobrosława Sobiech przedstawiła medyczne aspekty takie, jak diagnoza i etiologia zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Odbyły się też dwa równoległe warsztaty. Zajęcia prowadzone przez mgr Martę Baczewską miały na celu przybliżenie uczestnikom doświadczeń osób z autyzmem, umożliwiając im lepsze zrozumienie takiego sposobu postrzegania świata. Z kolei zajęcia z mgr Anną Gawryluk skupiały się na zaburzeniach zmysłów i ich wpływie na codzienne funkcjonowanie osób ze spektrum.
Źródło: UM Białystok



