Odkryj radość tworzenia podczas wyjątkowych warsztatów, które przeniosą każdego w fascynujący świat tkactwa. W trakcie kilkugodzinnego spotkania uczestnicy stworzą własne unikalne utwory tkackie na ramie oraz poznają tajniki warsztatu współczesnego tkacza. Zajęcia obejmują również zaznajomienie się z podstawowymi splotami tkackimi, zrozumienie budowy tkaniny w działaniu zwanym „human loom”.
Praca na profesjonalnym krośnie nicielnicowym!
Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł, a krosno nicielnicowe to tradycyjne narzędzie tkackie. Jego konstrukcja pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i struktur. Praca na krośnie to nie tylko rzemiosło, ale także sztuka wymagająca precyzji, cierpliwości i wyobraźni. Warsztaty będą wyjątkową okazją do wspólnego tworzenia na profesjonalnym sprzęcie!
Warsztaty poprowadzi artystka, której twórczość jest symbiozą tkactwa ręcznego
i malarstwa
Marta Pokojowczyk to absolwentka malarstwa na wrocławskiej ASP im. Eugeniusza Gepperta (2013) oraz historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim (2011). Tkaniną zajmuje się od 2012 roku. Na przełomie 2014/2015, w ramach transgranicznego programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców, odbyła staż w Atelier tkackim Heleny Loermans w Odemirze, w Portugalii.
Warsztaty tkania na ramie w pierwszą sobotę wiosny!
Tkactwo ręczne to kluczowy etap w twórczości artystki, który pozwolił jej na zgłębienie zagadnienia struktury płótna jako podobrazia malarskiego. Tworzenie na krośnie obiektów przestrzennych jest transpozycją dzieła sztuki ze strefy czystego oglądu w obszar bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. W 2017 roku założyła we Wrocławiu (obecnie w Supraślu, woj. podlaskie) Interweave Studio – Atelier badawcze, w którym przeplatają się sztuka, rzemiosło oraz nauki humanistyczne. Aktualnie podąża szlakiem tkaczy w północno-wschodniej Polsce ucząc się tradycyjnych technik takich jak sejpak i przekuwając je na język współczesnej sztuki. Uczestniczka projektów, wystaw indywidualnych i grupowych w kraju oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Włoszech i Portugalii. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych w 2019 i 2023 r.
Spędź miło i twórczo wiosenne popołudnie!
Warsztaty odbędą się 22 marca (sobota) w godz. 14:00 – 19:00 w Pracowni Plastycznej Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku – ul. Icchoka Malmeda 17. Cena za udział w warsztatach to 150 zł za osobę. Wszystkie materiały i narzędzia są zapewnione. Zapisy pod nr. tel.: 500 136 195.