Przez dwa dni, 4 i 5 kwietnia, na stadionie Chorten Arena w Białymstoku trwały II Targi Służby i Pracy w Białymstoku. Towarzyszyło im hasło: „Wojsko jako szansa na rozwój i stabilizacji”.
Wśród wystawców nie zabrakło Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Zaprezentowaliśmy naszą ofertę edukacyjną adresowaną do wszystkich osób zainteresowanych kontynuowaniem nauki po uzyskaniu pozytywnych wyników z egzaminu maturalnego.
Zwiedzający bardzo chętnie podchodzili do stoiska, by dowiedzieć się, jakie kierunki oferuje Wydział Prawa oraz jak faktycznie wygląda zdobywanie wiedzy.
Szczególnie miłym zaskoczeniem było to, gdy uczniowie szkół ponadpodstawowych dowiadywali się, że edukacja na Wydziale Prawa to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Nasi przedstawiciele opowiadali m.in. o działalności kół naukowych, licznych inicjatywach organizowanych przez dydaktyków i samych studentów, a także o praktykach zawodowych, które można odbywać dzięki porozumieniom podpisanym przez władze wydziału z szeregiem instytucji, kancelarii i innych firm, których działalność jest związane z prawem.
Wydział Prawa ze stoiskiem daktyloskopijnym na targach na stadionie Chorten Arena
Główną atrakcją naszego stoiska był punkt daktyloskopijny przygotowany przez Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii, którego działalność koordynuje dr Justyna Omeljaniuk. Studenci pokazywali na nim, jak wygląda proces pobrania materiału „na miejscu zdarzenia”, np. z powierzchni szklanej i jego zabezpieczanie na folii żelowej, w oparciu o zasadę kontrastu – ciemna folia i jasny szary proszek (argentorat). Prawdziwą furorę zrobiła deska daktyloskopijna, na której każdemu chętnemu pobierano tzw. „odciski palców”, czyli materiał porównawczy, dzięki któremu można sprawdzić, czy ślady linii papilarnych znalezione w miejscu, w którym doszło do popełnienia przestępstwa, rzeczywiście należą do wytypowanej w toku śledztwa osoby podejrzanej.
Źródło: UWB






