Fragmenty jednego z najważniejszych utworów literatury polskiej – powieści „Nad Niemnem” – przeczytają przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, duchowieństwa oraz mieszkańcy województwa podlaskiego. O szczegółach 12. edycji Narodowego Czytania opowiedziała na środowej (9.08) konferencji dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz. Współorganizatorem wydarzenia jest samorząd województwa i podległe mu jednostki kultury.
Historia przez pryzmat XXI w.
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. To książka podejmująca tematykę powstania styczniowego, ale także opowieść o miłości, znana z przepięknych opisów przyrody.
– Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – napisał w liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda.
Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiada Rafał Supiński – aktor i wokalista OiFP. Oprawą muzyczną zajmie się Max Fedorov. Imprezę poprowadzi Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki.
– W całym przedsięwzięciu biorą udział wszystkie instytucje kultury, prowadzone przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli. Wszyscy zaprezentujemy naszą działalność, będziemy również proponowali różnego rodzaju atrakcje – mówiła dyrektor książnicy.
Popołudnie (z) „Nad Niemnem”
Jak dodała, na uczestników wydarzenia, którzy zdecydują się przeczytać fragment utworu przed publicznością, czekają atrakcyjne nagrody (m.in. bilety wstępu do teatrów i opery oraz bezpłatne wejściówki do muzeów, biorących udział w akcji).
– Myślę, że będzie to bardzo ciekawe popołudnie z Bohatyrowiczami i Korczyńskimi – podsumowała Beata Zadykowicz.
Narodowe czytanie zadebiutowało w 2012 r. Przez kolejne lata czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa czy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.
Program:
- 10 – kiermasz książek za 2 złote i prezentacja atrakcji przygotowanych przez Instytucje Kultury Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku;
- 11 – oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania przez zaproszonych gości;
- około godz. 12 – czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” przez publiczność (atrakcyjne nagrody);
- 12-14 – bezpłatne wejście na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej wyłącznie dla uczestników Narodowego Czytania (bezpłatne wejściówki będą rozdawane po części zakończeniu części oficjalnej).