pozostanie w
Od samego początku aulę wypełnili przede wszystkim licznie zgromadzeni uczniowie z podlaskich szkół ponadpodstawowych, którzy rozważają możliwość podjęcia w przyszłości nauki na jednym z oferowanych przez nas kierunków.
Dzisiejsze (14.03) święto rozpoczął interesujący wykład dr Justyny Omeljaniuk poświęcony temu, jak wygląda poszukiwanie dowodów na miejscu przestępstwa, co stwarza najwięcej trudności i jakie metody są obecnie wykorzystywane do wykrywania sprawców. Prowadząca opowiedziała między innymi o daktyloskopii. Równolegle we foyer przed wejściem do auli studenci Wydziału Prawa mieli stoisko, na którym pobierali odciski linii papilarnych oraz pokazywali, w jaki sposób można je znaleźć na różnych przedmiotach. Wiele osób było wręcz zachwyconych zaprezentowanymi technikami kryminalistycznymi.
Tegoroczny Dzień Wydziału Prawa niewątpliwie na zawsze pozostanie w naszej pamięci
Następnie głos zabrał dr hab. Lech Jamróz, prof. UwB. Omówił on różne systemy wyborcze, opowiedział o działalności Polskiego Towarzystwa Prawa konstytucyjnego, wyjaśnił, na czym polega zasada wolnych wyborów oraz przedstawił przebieg całego procesu wyborczego. Odniósł się również do aspektu psychologicznego dotyczącego instytucjonalnych gwarancji wolnych wyborów a przekonaniem obywateli, że rzeczywiście są one w pełni wolne. Ponadto przybliżył metody przeliczania wyniku głosowania na liczbę mandatów oraz przypomniał frekwencję podczas wszystkich wyborów, począwszy od roku 1990.
Po krótkiej przerwie przyszedł czas na główny punkt programu, czyli spotkanie z niezwykle popularnym influencelerem – Marcinem Kruszewskim – autorem materiałów opatrzonych marką „Prawo Marcina”. Na auli Wydziału Prawa zgromadziło się imponujące grono jego wiernych fanów, którzy uważnie oglądają wszystkie jego publikacje w mediach społecznościowych. Spotkanie, które poprowadził jeden z naszych studentów – Konrad Szmigielski (autor Podcastu Prawnego) dotyczyło nie tylko najnowszej książki gościa specjalnego, ale również wszelkich aspektów związanych ze studiowaniem prawa.
W wydziałowym foyer, na osoby biorące udział w wydarzeniu, czekały liczne atrakcje towarzyszące. Poza wspomnianym wcześniej stoiskiem daktyloskopijnym, można było podejść do punktu, w którym udzielano informacji na temat studiowania na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, porozmawiać z pracownikami Biblioteki Prawniczej, przedstawicielem Europe Direct Podlaskie oraz otrzymać wydziałowe gadżety i zrobić pamiątkowe zdjęcie w prawdziwej todze.
Źródło: UWB



