We wtorek 25 lutego 2025 r. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym na konferencji „Wyzwania podlaskiego rynku pracy” odbyła się uroczystość odznaczenia pracownic i pracowników urzędów pracy w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Kolnie i w Grajewie. Łącznie zostały uhonorowane 33 osoby z Publicznych Służb Zatrudnienia, z których złoty medal otrzymało 16 osób, które przepracowały 30 lat. Srebrny medal otrzymało 11 osób, które przepracowały 20 lat, a brązowym zostało odznaczonych 6 osób za 10 lat pracy w PSZ. Medale wręczył wojewoda Jacek Brzozowski z asystą starosty białostockiego Jana Bolesława Perkowskiego.
Obaj panowie złożyli serdeczne życzenia wszystkim odznaczonym i wprowadzili w problematykę konferencji. W gronie gości znaleźli się m.in.: Dyrektor Biura Wojewody Mateusz Ziemblicki, Starosta Powiatu Kolneńskiego Tadeusz Klama, Starosta Powiatu Grajewskiego Waldemar Remfeld, dyrektorzy i pracownicy podlaskich urzędów pracy.
Wielki dzień w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
W dalszej części zebrani z zainteresowaniem wysłuchali wykładów szacownych prelegentów. Zaproszeni przedstawiciele administracji samorządowej, publicznych służb zatrudnienia oraz organizacji pozarządowej debatowali nad wyzwaniami, jakie w najbliższym czasie stawia rynek pracy. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: automatyzację, rozwój sztucznej inteligencji, globalizację, zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństw), niedobór pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
O nowy trendzie na rynku pracy – Quiet quitting (ciche odejście) – mówiła prof. Joanna Moczydłowska z Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej. Obok bardzo precyzyjnego określenia zjawiska profesor nie szczędziła wnikliwej analizy różnicom pokoleniowym w podejściu do roli pracy w życiu wraz ze wskazaniem danych statycznych i trendów obejmujących krajową i globalną gospodarkę.
O wyzwania podlaskiego rynku pracy opowiedział Jarosław Sadowski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. W wystąpieniu nie zabrakło analizy wpływu zmian demograficznych na obecną i przyszłą sytuację na rynku pracy wraz z podkreśleniem, że po latach promowania szkolnictwa branżowego i technicznego, skutek tych działań jest coraz bardziej widoczny, bo z grona 55 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych w województwie już 27 tys. to uczniowie, którzy nabędą konkretny zawód.
O potrzebie zawiązywania partnerstw dla zmiany i o tym jak skutecznie łączyć siły organizacji pozarządowych i instytucji w reintegracji zawodowej referowała Iwona Zaborowska reprezentująca Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Ta współpraca jest szczególnie istotna przy tworzeniu programów aktywizacji i integracji bezrobotnych, poszukujących pracy oraz osób biernych zawodowo, bo obejmuje wsparcie w najszerszej formie – podkreślała prelegentka.
Wydarzenie poprowadziła Jolanta Tulkis, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Na zakończenie starosta Perkowski podsumował spotkanie, raz jeszcze gratulując odznaczonym i dziękując prelegentom za ważne przesłanie, inspirujące i pomagające w dalszych działaniach na rzecz aktywizacji zawodowej w regionie. Starosta podkreślił, że przed urzędami pracy i samorządami pojawia się bardzo konkretne wyzwanie, by już od wieku przedszkolnego mądrze, w sposób jasny i ciekawy rozmawiać z dziećmi o wadze pracy, o wyborze zawodów technicznych, by w przyszłości nie zabrakło budowlańców, lekarzy oraz wielu innych coraz bardziej deficytowych zawodów. Ta myśl towarzyszyła również rozmowie podsumowującej konferencję, jaką starosta Perkowski odbył z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Piotrem Matusiakiem. Nagranie rozmowy będzie wkrótce dostępne na fanpejdżu powiatu białostockiego.
Warto podkreślić, że równolegle z wydarzeniem ekipa budowlana nie ustawała we wznoszeniu nowego gmachu Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku na działce między ulicami Wiewiórczą i Niedźwiedzią na białostockich Dojlidach.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Białymstoku













