Białostoccy funkcjonariusze uczcili dziś (29 sierpnia) Dzień Straży Miejskiej. Święto obchodzone jest w rocznicę uchwalenia ustawy z 29 sierpnia 1997 roku, która określa funkcjonowanie straży gminnej. Ten dzień jest świętem wszystkich pracowników i funkcjonariuszy straży miejskiej oraz gminnej.
Z okazji Dnia Straży Miejskiej na dziedzińcu przed Pałacykiem Gościnnym odbyła się uroczystość, podczas której nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie. Komendant Straży Miejskiej w Białymstoku awansował na wyższe stanowiska 26 funkcjonariuszy.
– Białostocka formacja jest największą i najprężniej działającą strażą w regionie, wciąż zyskuje nowe kompetencje. Dodać przy tym należy, że zdobywa coraz większe zaufanie wśród mieszkańców, co przekłada się na wzrastającą z roku na rok liczbę zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji – powiedział zastępca prezydenta Marek Masalski.
Dzień Straży Miejskiej w Białymstoku
W ubiegłym roku dyżurni białostockiej Straży Miejskiej przyjęli ponad 24 tysiące takich zgłoszeń. Do 28 sierpnia tego roku zgłoszeń było już ponad 18 tysięcy. Każdy dzień i każda interwencja wymagają zaangażowania, poświęcenia, empatii i otwartości na potrzeby mieszkańców.
Jednym z priorytetowych działań białostockiej Straży Miejskiej jest sprostanie oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta, ukierunkowanym głównie na poprawę bezpieczeństwa, spokoju i porządku w mieście. Straż Miejska organizuje i angażuje się w wiele akcji wspierających mieszkańców, edukujących i podnoszących bezpieczeństwo. Dzięki tym działaniom miasto jest bardziej bezpieczne i spokojne. Funkcjonariusze Straży Miejskiej starają się być tam, gdzie reakcji z ich strony oczekują mieszkańcy, wspierając tym samym lokalną społeczność w rozwiązywaniu codziennych problemów. Podejmowane są wszelkie możliwe działania, aby praca była skuteczna i efektywna. Działania poświęcone bezpieczeństwu to ważny element codziennej pracy. Do najważniejszych należą:
- „Bezpieczna Białostoczanka” – bezpłatny kurs samoobrony dedykowany mieszkankom Białegostoku,
- kurs dla pracowników socjalnych MOPR,
- „Bezpieczne przedszkole – zagrożenia i zalecane działania w zakresie bezpieczeństwa dzieci i nauczycieli przedszkolnych” – szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego,
- „Bezpieczna Licealistka” – zajęcia skierowane do uczennic liceów,
- działania profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa prowadzone w placówkach oświatowych, skierowane do dzieci, młodzieży oraz seniorów w klubach osiedlowych,
- dbanie o stan środowiska przy pomocy specjalistycznego sprzętu (smogobus, pyłomierze, dron).
Źródło: UM Białystok